
Vigyük a részvényeket a nyaralásra?
Sell in may, go away – vagyis adj el májusban és lépj tovább. Mint a többi tőzsdei babonaság, gondoljunk a fekete péntekre, vagy tőzsdepszichózis, mint mondjuk, a nyuszi rali, ez is afféle népi parkett megfigyelésen alapul. A statisztikákkal is alátámasztott tapasztalatok szerint Halloweentől Húsvétig általában erősebb a piac. Míg nyáron a spekuláns is nyaral, s inkább a kaszinókban szórja a borús hónapokban nehezen megkeresett pénzét.
Tavaly sem jött be
A májusi eladások már tavaly sem jöttek be, s eddig azok sem jártak jól, akik az idén próbálták ezt megjátszani – mondta Horváth Ákos, az Equilor elemzője. Hozzátéve: pénteken az amerikai börzéken tombolt a bika, az S&P 500 1901,26 pontos történelmi csúcsot futott, majd hétfőn a német DAX kúszott újabb historikus csúcsra. A május vége tehát újabb emelkedést hozott, amiből nagy kár lett volna kimaradni. A májusi rali után azért elképzelhető némi profitrealizálás, vagyis a mondás ebben az évben könnyen úgy módosulhat, hogy adjunk el júniusban.
Hogy mi okozhatta a sokéves megfigyelésen alapuló prognózis kudarcát immár második egymást követő alkalommal? Nos, az elemző szerint nem szabad túl komolyan venni az efféle tőzsdei „stratégiákat”. Másrészt, a jegybanki likviditás bőség is okozhatja a piacok eltérítését a régi mederből. Ami azt is jelentheti, hogy a Fed QE programjának fokozatos kivezetését követően jövőre újra esélyes lehet a Sell in may…
Majd ősszel kiderül
Nincs még vége a májusnak – figyelmeztet Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. Arról nem is szólva, hogy leghamarabb ősz táján tudhatjuk meg, hogy valóban érdemes volt, illetve tényleg érdemes lett volna májusban eladni. Mindensetre nem túl szerencsés csupán egy-egy ilyen megfigyelésre építeni a stratégiát, annak ellenére sem, hogy történetileg valóban igaz, hogy a nyári hónapokban a részvénypiacokon elérhető hozam alacsonyabb, mint az év többi részében.
Hogy tavaly miért nem jött be ez a megfigyelés? Nos, jórészt annak tudható, hogy az alapkezelők 4 évi lemaradásukat pótolták, vagyis nagyon komoly átrendeződések, átsúlyozások zajlottak a piacon. Ehhez képest az idei évben inkább oldalazásról beszélhetünk.
Azt is észre kell venni – folytatta, hogy a mostani csúcsokra alacsony forgalom mellett futottak fel az indexek. Más szóval, csak nagyon kevesen hajlandóak ezeken a szinteken vásárolni, a többség továbbra is kivár.
A nyuszit is elvitte a medve
Az idei esztendő a tőzsdei nyulaknak sem kedvezett. Emlékezhetünk a tavaszi nyuszi ralira, melynek már eleve nagyon magasra tette a lécet a Mikulás. (A Mikulás rali legendája az 1956-os esztendőre vezethető vissza, amikor a negyedik negyedévben a részvény indexek az egész éves teljesítmény közel 50 százalékát hozták.) A tavalyi év végén ugyanis csúcsra futottak a vezető tőzsdeindexek. Innen azért elég nehéz volt tovább építkezni.
Az idei év eleje inkább csak látszólagos mozgásokat hozott. Mire szárnyra kaphattak volna a tőzsdék, kiéleződött az ukrán válság. A tengerentúlon kevéssé, ideát annál jobban éreztetve a hatását. Azt mondhatjuk, hogy Európában idén a tőzsdei nyuszit elvitte az orosz medve.
.