2025 május 05

Vaskos dollárkötegek lebegnek a szemünk előtt

Ennél is lényegesebb, hogy a cég amerikai mobilhirdetési piaci részesedése a tavalyi 9,5 százalék után immár 13 százalékra hízott – hívta fel a figyelmet Horváth Ákos, az Equilor elemzője, hozzátéve:  a vállalat szerint a globális mobilhirdetési piac bevétele 77 százalékkal bővülhet 2013-ban, elérve a 7,3 milliárd dollárt, így vaskos pénzkötegek érkezhetnek Mark Zuckerberg számlájára, az 1 dolláros fizetése mellé. Az is fontos körülmény, hogy a mobil felhasználok száma is jelentős mértékben emelkedett, hiszen a 751 milliós szám 54 százalékkal múlja felül a tavalyi statisztikát.

A Facebook gyorsjelentés azért is pozitívan értékelhető, mert a játékgyáros Zynga halovány számokat közölt egy héttel ezelőtt. Emlékezetünk, hogy a Zynga havi átlagos felhasználóinak száma 13 százalékkal, 253 millió főre csökkent, s ennek hatására a tavalyi azonos időszak 6 centes eredménye 1 centre morzsolódott, a bevételek pedig 30 százalékkal, 230 millió dollárra estek.

Az elemzők ezt azzal magyarázták, hogy háttérbe szorultak a hagyományos fizetős játékok, s előtérbe kerültek a mobil platformok. Nem véletlen, hogy  az elmúlt pár hónapban a Facebook menedzsmentje sokat tett a készpénztermelés érdekében. Egyre több a promotált poszt a mobil platformon, s a “hagyományos” online felületeken is megkéri a Facebook a “láthatóság” árát.

A szerdai zárás után publikált kedvező számok nyomán előbb 25,5 dollárról 29 dollárig húzták a papírt, majd 27,73 dollárig csillapodtak a kedélyek a zárás utáni kereskedésben.

Hogy mit hoz a mai tengerentúli nyitás? Nos, a gyenge számok esetére prognosztizált szakadás nyilván elmarad. Technikai alapon közelítve azonban még mindig ott a háromszög alakzat a Facebook charton, amelyet a 32 dolláros februári és a 28 dolláros áprilisi tető, illetve a 26 dolláros támasz határoz meg. Ennek alapján arra ehet számítani, hogy első körben 30-32 dollárig lehet tere az emelkedésnek. A gyorsjelentés ugyanakkor egy lassú árfolyam felépülést is megalapozhat.