2024 november 17

Változhat a Facebook megítélése?

Az elemzők várakozásai az alábbi 3. ábra tanúsága szerint elég széles tartományban szórnak. Ebből az következik, hogy a Facebook III. negyedévi, október 25-én esedékes eredményei láttán változhat a cég megítélése.

Eddig az elemzők 2012-ben a Facebookra vonatkozó EPS becsléseiken csak néhány aprócska, csiszolgatásnak minősülő változtatást hajtottak végre. Ha azonban a III. negyedév eredménye alapvetően rossznak bizonyul, például a mobil alkalmazásokból származó árbevétel nem lódul meg, akkor a befektetők méltán számíthatnak az eddig szívósnak bizonyuló nyereségelvárások meredek zuhanására.

A bizonytalanságot csak tetézi, hogy jelentős mennyiségű eddig még zárolt Facebook-részvény válik kereskedhetővé. Ez önmagában némi nyomás jelent az árfolyamra nézve, ezért összességében nézve a kockázatok még mindig erőteljesek.

Mi tartogatnak a lapok?

Pillanatnyilag az elemzők arra számítanak, hogy a nyereség 2013-ban 28,5%-kal, 2014-ben 30%-kal gyarapodik, ami előre tekintve 29,1-szeres, illetve 20,5-szeres P/E szorzónak felel meg. Ezek a számok már jóval vonzóbbak azoknál, amelyekkel a nyilvános forgalomba hozatal idején szembesültünk.

1. ábra: A Facebook nyereségének konszenzusos becslése, 2012-2014, EPS/év

Csak rettegve tudok arra gondolni, mi lesz, ha az elemzői elvárások kártyavárként omlanak össze. Ma még erőteljesek az elvárások, a célok teljesüléséhez 2013-ban és 2014-ben hatalmas növekedésre lesz szükség. Az előretekintő P/E szorzók csak akkor maradnak fenn tartósan, ha a nyereségelvárások sem változnak. Pontosan ez az a kockázat, amellyel a befektetőnek tisztában kell lennie: ha az elemzők csökkentik a várható nyereséget, akkor a P/E növekszik, és a Facebook-részvény az eső árfolyam dacára ismét a drága oldalra kerül.

Célárfolyam

A bevezetés óta az átlagos konszenzusos célárfolyam 40,6 dollárról 33,3 dollárra csökkent (lásd 2. ábra). A csökkenés jóval kisebb, mint amennyivel az árfolyam esett vissza, ami azt mutatja, hogy az elemzők nyereségre és célárfolyamra vonatkozó becslései között szoros a kapcsolat: mind a két adat kis lépésekben csökkent.

A befektetőknek is tanácsos arra számítani, hogy a célárfolyamok is a nyereségelvárásoknak megfelelő csökkenést mutatnak majd, ha a III. negyedév nem okoz csalódást.

2. ábra: A Facebook árfolyama (Price) és a konszenzusos célárfolyam (Target Price), USD

A nyilvános bevezetés óta a leginkább borúlátó elemzőknek sikerült a Facebook-részvények árfolyamának alakulását a legpontosabban leképezni. A „gyenge” oldali becslés a közelmúltban csökkent 20,3 dollárról 15 dollárra, így most még nagyobb űr tátong a negatív és az optimista tábor között.

Általában az elemzők nem állnak a helyzet magaslatán

A III. negyedévi várakozások például még mindig hatalmas árbevételt, nyereséget és árrést vételeznek elő (lásd 3. ábra). Ebből számomra az olvasható ki, hogy az elemzőknek még mindig nem sikerült üstökön ragadni, hogy valójában miről is szól a Facebook. Úgy vélem, a III. negyedév eredményei tisztább vizet öntenek majd a pohárba, és remélhetőleg a IV. negyedévre következetesebben alakul a kép.

3. ábra: A Facebook elemzői által becsült árbevétel és nyereség (2012. III. n.)

Még van idő a III. negyedév végéig

Arra egyáltalán nem számítok, hogy az elemzők az október 25-i negyedéves bejelentés előtt változtatnának az álláspontjukon. Ezért a befektetőknek olyan pozíciót kell elfoglalni, amely tekintetbe veszi a kereskedésből még kizárt hatalmas mennyiségű részvény megjelenését, és a nyereségről szóló jelentés esetleges negatív meglepetéseit is.

Az árfolyam az összes ismert információt kifejezi, csak nem szabad félreértelmezni. A részvény árfolyamát valószínűséggel súlyozott forgatókönyvek sorozataként érdemes felfogni. A beérkező új információ módosíthatja ezeket a valószínűségeket, és abból adódóan az árfolyamot. Továbbra is jelentős volatilitással kell számolni.