Rendkívüli Hírek:

2023 szeptember 27

Vághat az MNB a londoniak szerint

Megzuhant az infláció

A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató – elemzői Londonban ismertetett napi devizapiaci körképükben úgy vélekedtek: az éves összevetésű fogyasztói árindex szeptemberben mért 0,5 százalékos visszaesése „erőteljes jelzés” arra, hogy módosulhat az MNB monetáris politikája. A teljes kosárra számolt inflációt a közműdíj-csökkentések terelték lefelé tartó pályára, ám a maginfláció március óta 2,4 százalékos éves ütem környékén stabilizálódott eddig. Az MNB erre alapozva jósol jelenleg inflációs fordulatot a jövő évre, 3 százalékos éves maginflációs átlagot valószínűsítve 2015 egészére.

Mindeközben a gazdasági növekedés is „egészséges”, 3 százalék feletti ütemet ért el, és az MNB ebben a környezetben hirdette meg az enyhítési ciklus végét, arra utalva útmutatásában, hogy az alapkamat 2015 végéig a jelenlegi 2,10 százalékon maradhat – hangsúlyozzák a Commerzbank elemzői.

A ház kiemeli ugyanakkor, hogy a múlt hónapban nemcsak a teljes kosárra számolt éves infláció zuhant mélyen a negatív tartományba, de a maginfláció – az MNB minden egyéb alapszintű inflációs mérőszámával együtt – szintén meredeken lassult. „Pontosan erre a jelzésre vártunk (annak megjóslásához), hogy a monetáris tanács retorikájának változnia kell” – közölték hétfői értékelésükben a Commerzbank elemzői.

Elég ok ez a kamatcsökkentésre?

A ház felülvizsgált hétfői előrejelzése mindezek alapján azt valószínűsíti, hogy az MNB alapkamata a jelenlegi 2,10 százalékról 1,70 százalékra csökken 2015 első negyedéig. A feldolgozószektor teljesítményének bizonyos mértékű gyengeségére is szükség lesz még ahhoz, hogy a magyar jegybank hivatalosan jelezze készségét az újabb kamatcsökkentésekre, ám ez a feldolgozóipari gyengülés is be fog következni – jósolták a Commerzbank szakértői.

A ház szerint jóllehet a forint jelenleg erős – könnyedén túlteljesítette például a lengyel zlotyt az utóbbi időben -, ám az erősödési lendület megtörhet, ha a piac elkezdi beárazni a még alacsonyabb MNB-alapkamatot. A Commerzbank elemzői ennek figyelembevételével 2015 elejére 312 forint/euró felé tartó árfolyamot várnak, de azt is valószínűsítik, hogy a forint a jövő év végére 306 forint/euróig erősödik vissza.

A Commerzbank hétfői prognózisa az 1,70 százalékig csökkenő MNB-alapkamatról a legagresszívabb MNB-kamatelőrejelzés jelenleg a City elemzői közösségében; más nagy londoni házak a legutóbbi inflációs adatok után is ennél jóval kisebb eséllyel jósolták a magyar jegybank enyhítési ciklusának újraindítását.

Deflációt jósolnak

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a szeptemberi inflációs adatok nyomán az idei év egészére most már enyhe deflációt várnak Magyarországon: felülvizsgált előrejelzésük szerint az átlagos infláció 2014-ben mínusz 0,1 százalék lesz. A cég szakértői eddig 0,1 százalékos átlagos inflációval számoltak 2014-re.

A ház londoni elemzői szerint az MNB egészen 2015 végéig változatlanul hagyhatja 2,10 százalékos mélységi rekordon lévő alapkamatát. A JP Morgan korábban 0,30 százalékpontos MNB-kamatemelést jósolt 2015 negyedik negyedévére. A cég elemzői sem tartják kizártnak, hogy ha új inflációs prognózisuk helytállónak bizonyul, akkor az MNB „kísértést érezhet” akár az enyhítési ciklus felújítására is.

Hozzátették mindazonáltal, hogy nem ez a JP Morgan alapeseti forgatókönyve, tekintettel arra, hogy a magyar gazdaságban élénkül a hazai kereslet, és szűkül a negatív kibocsátási rés, ami azt jelenti, hogy a reálgazdaságban érvényesülő dezinflációs hatások idővel várhatóan enyhülnek.

Csak távoli lehetőség

A 4cast nevű londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház elemzői is úgy vélekedtek, hogy – főleg a jövő évi euróövezeti defláció növekvő kockázata miatt – „van egy nagyon halvány esély” a semleges MNB-alapállás jövőbeni felülvizsgálatára, és arra, hogy a magyar jegybank újabb kamatcsökkentéseket vegyen fontolóra. A 4cast szakértői is hangsúlyozták ugyanakkor, hogy jelenleg nem ez az alapeseti forgatókönyvük, ezt csupán „enyhén növekvő esélyű távoli lehetőségnek” tartják.