
Újabb bankház javított a magyar kilátásokon
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői heti felzárkózó térségi helyzetértékelésükben közölték, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) idei egész évi növekedésére szóló prognózisukat az eddigi 2,5 százalékról 3 százalékra, a lengyel GDP-növekedésre adott becslésüket 2,9 százalékról 3,2 százalékra emelték. A JP Morgan londoni elemzői Csehországban változatlanul 2,8 százalékos, Romániában 3,2 százalékos növekedést várnak 2014 egészére.
Váratlanul erős lett az első negyedév
A ház szakértőinek indoklása szerint a magyar és a lengyel gazdaságban a szezonális kiigazítással számolt, felülvizsgált növekedési adatok már 2013 második felében is a korábbinál sokkal erősebb lendületre utaltak, és ehhez járultak a „váratlanul erős” idei első negyedévi GDP-növekedési adatok. A JP Morgan elemzői közölték, hogy e két tényező indokolja a magyar és a lengyel gazdaságra adott növekedési előrejelzésük most végrehajtott javítását.
A ház szakértői már az idei első negyedévi előzetes GDP-adatok múlt heti ismertetése után jelezték, hogy Magyarország és Lengyelország esetében felfelé ható kockázatokat látnak az e két gazdaságra akkor érvényben volt idei egész éves növekedési előrejelzéseikre.
Más nagy londoni házak már a GDP-becslés közzététele után felfelé korrigálták magyar és lengyel prognózisaikat.
Alábbhagyhat a lendület
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői 2014-re most már szintén 3 százalékos GDP-növekedést várnak a magyar gazdaságban az eddigi 2,2 százalékos prognózisuk helyett, ugyanakkor egyelőre változatlanul hagyták a 2015-re szóló, 2,6 százalékos bővülést valószínűsítő becslésüket.
Lengyelország esetében a Barclays az idei növekedésre adott előrejelzését 3,1 százalékról 3,3 százalékra, jövő évi prognózisát 3,5 százalékról 3,7 százalékra javította. A ház mindkét gazdaságban az idei év további részében is erőteljes növekedést vár, jóllehet azt is valószínűsíti, hogy a jelenlegi lendület később kissé alábbhagy.
Daniel Hewitt, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza a múlt heti GDP-becslések utáni kommentárjában azt jósolta, hogy a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok növekedéséhez egyre nagyobb mértékben a hazai kereslet – ezen belül is főleg a lakossági fogyasztás – adja a hajtóerőt, miközben az export is lendületes marad.