2025 május 02

Tovább gyorsult a kiskerforgalom növekedése

A dohánykereskedelem átalakulásával párhuzamosan kialakított online pénztárgéprendszer hatására a bevallott forgalom is megnőtt („kifehéredett”). Az új (Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től származó) adatforrás alapján 2014 márciusában 2013 márciusához képest 8,5%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene. Az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelemben 8,1%-kal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,5%-kal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,5%-kal emelkedett az értékesítés volumene.

A korábbi mintavételes adatgyűjtés adatait is közölte a KSH, eszerint 2014. márciusban 6,0%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 2014. márciusban 701 milliárd forint volt, 42 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban.

2014. márciusban az országos kiskereskedelmi forgalom közel fele az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben (48,0%), egyharmada (33,8%) a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, a fennmaradó 18,2% pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.

Több élelmiszert vásároltunk

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene márciusban 8,1%-kal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát (78,7%) az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 3,8%-kal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké – a dohány-kiskereskedelmet érintő jogszabályi változások miatt – 120,8%-kal volt több, mint 2013. márciusban.

Nem sajnáltuk a pénzt a ruhákra és a cipőkre

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene márciusban 8,5%-kal emelkedett 2013 hasonló időszakához képest. Növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (22,0%), az iparcikk jellegű vegyes- (18,6%), a bútor-, műszakicikk- (14,7%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer- (3,7%) valamint a használtcikk-üzletekben (2,9%). A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben (3,3%).

A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a bővülés (3,7%) az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelemben. Az üzemanyagtöltő állomások forgalma márciusban nőtt, volumene 9,5%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai márciusban 15,3%-kal nőttek.

2014. január–márciusban a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 7,1%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A dohány-kiskereskedelmi forgalommal kapcsolatos változások

A 2012 végén alakult Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. teljes körűen gyűjti és ellenőrzi a nemzeti dohányboltok forgalmi adatait. Ezért a KSH 2014. március 10-től (visszamenőleg) átveszi a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. forgalmi adatait, és azt beépíti a korábbiakban is alkalmazott havi, kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó reprezentatív adatgyűjtés adatbázisába.

A dohánykereskedelem átalakulásával párhuzamosan kialakított online pénztárgéprendszer hatására a bevallott forgalom megnőtt („kifehéredett”), elsősorban e miatt az idősorban törés keletkezett, ami megnehezíti az adatok összehasonlítását. A 2013. július előtti időszakra – információk hiányában – az új kiskereskedelmi forgalom tartalmával megegyező bázis nem becsülhető.

Legnézettebb Tartalmak