
Tőkeemelés és részvényaukció a NordTelekomnál
A társaság csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményéből kiderül, hogy az angol piacon szeretne megjelenni, valamint Lengyelországban tervez együttműködést.
A NordTelekom maximum 200 millió forintos névértékű tőkeemelést tervez úgy, hogy legfeljebb 20 millió darab részvényt bocsát ki. Ezzel párhuzamosan az új részvények kibocsátásának alapjaként nyilvános aukció lesz június első felében, ahol a befektetők a tervek szerint 16-20 forint közötti ársávban juthatnak a főtulajdonos által felajánlott részvényekhez.
A cég közleménye szerint a NordTelekom Nyrt. igazgatósága az elmúlt hónapokban megvizsgálta a magyar és nemzetközi növekedési lehetőségeket a telekommunikációs piacon. Az elemzések és piackutatások alapján a társaság vezetése a lengyel és az angol piacon tárt fel olyan üzleti irányokat, melyek megfelelő mértékű forrásbevonás esetén jelentős mértékben támogathatják a cég bővülési terveit. A NordTelekom ezek alapján elsősorban külföldi projektek és együttműködések beindítását tervezi a hazai piaci jelenlét fenntartása mellett.
A vállalat elsődleges célpiaca az Egyesült Királyság, ahol a statisztikák szerint – folyamatos bővülés mellett – körülbelül 250-300 ezer magyar munkavállaló és családja él. A NordTelekom telefon és internet szolgáltatóként jelenne meg angol piacon, magyar nyelvű telefonos ügyfélszolgálattal és kedvező magyar percdíjakkal elsősorban a negyedmilliós angliai magyar népességet megcélozva. Mivel a brit telekommunikációs szolgáltatóknak jellemzően csak internetes és telefonos ügyfélszolgálata van, ezért komoly versenyelőnyt és költséghatékonyságot jelent a vállalatnak, hogy a már meglévő hazai ügyfélszolgálatával tudja majd az angol piacot is kiszolgálni – olvasható a közleményben.
A másik bővülési irányt Lengyelországban tárta fel a NordTelekom, ahol a társaság a varsói tőzsdére bevezetett, a VOIP szolgáltatások terén piacvezető lengyel szolgáltatóval, az Aiton Caldwell vállalattal tervez együttműködést. A telefon-szolgáltatásokon belül az IP alapú telefonálás részaránya évről évre dinamikusan növekszik, és a pár év alatt piacvezetővé vált lengyel cég több mint 100 ezer ügyfelet szolgál ki jelenleg.
Az Aiton Caldwell a közelmúltbeli amerikai és romániai terjeszkedése után sikeres üzleti modelljével Magyarországon is szeretne megjelenni, amellyel kapcsolatban a NordTelekommal folytat tárgyalásokat. A magyar engedélyeztetési és különösen a bonyolult összekapcsolódási szerződések miatt a lengyel cég számára nagy előnyt jelent, hogy egy már működő, transzparens, alapítása óta nyereséges és a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett céggel kezdjen együttműködésbe.
A NordTelekom növekedési terveinek megvalósításához tőkeemeléses forrásbevonást tervez, melynek első lépéseként a korábbi 1000 forint névértékű részvényeit egyenként száz darab 10 forintosra váltotta át. A társaság vezetése ettől a lépéstől azt várja, hogy részvényei likvidebbé, a magyar befektetők számára elérhetőbbé válnak.
A vállalat második lépésként tervezi a maximum 200 millió forintos névértékű tőkeemelést. Ezzel párhuzamosan az új részvények kibocsátásának alapjaként nyilvános aukció lesz június első felében, ahol a befektetők a tervek szerint 16-20 forint közötti ársávban juthatnak a főtulajdonos által felajánlott részvényekhez. A tranzakcióhoz kapcsolódóan a NordTelekom jelenlegi meghatározó tulajdonosa vállalja, hogy az aukciót követően az értékesített mennyiségnek megfelelő darabszámú részvényt az aukción kialakuló átlagárfolyamon lejegyez a tőkeemelés során, valamint a tulajdonában maradó részvényekre két évre szóló elidegenítési tilalmat is vállalva nem jelenik meg a részvények eladói oldalán, ezzel is mutatva elkötelezettségét a cég terveit illetően – hangsúlyozza a közleményben a NordTelekom.
A NordTelekom Nyrt. elődjét 1995-ben alapították fiatal amerikai szakemberek. A céget 1999-ben felvásárolta a Telenor, és Nextra néven nyújtott szolgáltatásokat. A jelenlegi magyar befektetőcsoport 2006 óta irányítja a vállalatot.
A NordTelekom részvényeit a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) „B” kategóriájában jegyzik, a részvények kereskedését 24 forintos árfolyamon nyitás után nem sokkal néhány percre felfüggesztették, azóta újraindult a kereskedés. A társaság adózott eredménye 2012-ben 21,662 millió forint volt, míg a megelőző évben 32,305 millió forint.