2025 január 09

Titokzatos orosz kém „Hvaldimir”- Megfejtették a beluga bálna rejtélyét?

2019-ben egy beluga bálna jelent meg Norvégia partjainál, egy titokzatos hámmal és egy „Equipment Saint Petersburg” feliratú kameratartóval. Azóta találgatások zajlanak arról, hogy a most elhunyt bálna egy állatkém volt-e, aki Oroszországnak kutatta a tengereket. A „Hvaldimir” nevet kapta, amely a bálna norvég szó („hval”) és az orosz Vladimir keresztnév kombinációja. Olga Shpak tengerbiológus most meg akarja oldani személyazonosságának rejtélyét.

„Hvaldimir” valószínűleg nem kém

A bálnakutató szerint „Hvaldimir” valójában az orosz hadsereghez tartozott – írja többek között a BBC hírcsatorna. Az ukrán tudós azonban nem hiszi, hogy kém volt. Ehelyett meg van győződve arról, hogy a belugát haditengerészeti bázis őrzésére képezték ki az Északi-sarkkörön, ahonnan végül megszökött.

„100 százalékig biztos vagyok benne” – mondta Shpak a BBC-nek. A biológus az 1990-es évektől Oroszországban dolgozott tengeri emlősök kutatásán, egészen addig, amíg 2022-ben, az orosz támadóháború kitörésével visszatért hazájába.

A norvég halászok körülbelül öt éve vették észre a belugát, mert meglepően magabiztos volt, és láthatóan képtelen volt élő halat fogni. Ehelyett megbökte a bámészkodók kameráját, és egyszer még egy mobiltelefont is visszavitt.

„Nagyon nyilvánvaló volt, hogy ezt a bálnát úgy kondicionálták, hogy mindenre beleüsse az orrát, ami célpontnak tűnt, mert minden alkalommal ezt tette” – mondta Eve Jourdain, a norvég Orca kutatója a BBC szerint. A tudós azonban nem tudta megmondani, hogy pontosan mire képezték ki a bálnát.

Oroszország a maga részéről hivatalosan soha nem kommentálta a bálna eredetét.

Valószínűleg Andruhának hívták

Az orosz tengeri emlősszakértők azonnal felismerték Hvaldimirt, amikor a beluga megjelent Norvégiában , mondja Shpak. Biztonsági okokból nem akarta megnevezni oroszországi forrásait. „Számos állatorvostól és kiképzőtől azt a választ kaptam, hogy hiányzik egy Andruha nevű beluga” – mondta.

A tengerbiológus szerint a belugát 2013-ban fogták el az Ohotszki-tengerben. Egy évvel később a szentpétervári delfináriumból az orosz a sarkvidéki katonai programba helyezték át .

„Azt hiszem, amikor elkezdtek dolgozni a nyílt vízen, és elkezdtek bízni ebben az állatban, az állat egyszerűen elúszott” – mondta Shpak. Forrásaik szerint Andruha okos volt, ugyanakkor „egyfajta huligán”, nagyon aktív beluga. Az állatkiképzőket ezért nem lepte meg, hogy ahelyett, hogy követte volna a hajót, egyszerűen odaúszott, ahová akart.

Orosz haditengerészeti támaszpont

A murmanszki orosz haditengerészeti támaszpont közeléből, Andruha feltételezett régi otthona közelében készült műholdfelvételeken jól láthatóak a vízben lévő üregek, amelyekben belugák tartózkodnak.

„A beluga bálnák tengeralattjárókhoz és felszíni hajókhoz nagyon közeli elhelyezkedése arra utalhat, hogy valójában egy őrzőrendszer részét képezik” – mondta Thomas Nilsen, a „The Barents Observer” norvég híroldal munkatársa.

Amikor néhány hónappal ezelőtt „Hvaldimirt” holtan találták egy norvég kikötőben, az állatvédők azt gyanították, hogy lelőtték. A boncolás azonban arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg bakteriális fertőzés vezetett a beluga bálna halálához.