2025 február 22

Titkos milliárdos a gyanús német AfD-adomány mögött?

Magasan Zürich városa felett, kilátással a tóra és a hegyekre, egy rövid sikátorba lépünk. A »Belsito« kőoszlopba van vésve, alatta ez van írva: Magánút – irják tényfeltásó riportjukban a szerzők.

A sárga homlokzatú, favázas villában az alsó szinten a redőnyök be vannak húzva, a csengőn pedig nincs név. Amikor ezen a délutánon megszólal a telefon, egy női hang válaszol: „Igen, kérem, amikor megkérdezik, elérhető-e Henning Conle, kitérően és németül válaszol: „Miért? Nem, nincs itt senki. A szemközti szomszéd megkérdezi, mit csinálnak az utcán, hiszen itt minden magánügy.

Henning Conle, egy duisburgi születésű milliárdos

A 81 éves Henning Conle, egy duisburgi születésű milliárdos, aki az AfD állítólagos árnyékfinanszírozója, az egyik rezidenciája a zürichbergi házban van. Néhány nappal a szövetségi választások előtt új adományozási botrányt  hozott a pártnak.

A SPIEGEL és a Der Standard osztrák napilap kutatása szerint Conle-t azzal gyanúsítják, hogy titokban finanszírozta az AfD szövetségi választási kampányát, mintegy 2,35 millió euró értékben. A ZDF is beszámolt erről.

Február eleje óta számos német városban nagy, élénksárga színű plakátokat helyeztek ki, amelyek az AfD-t hirdetik, és határozott megjegyzéseket tesznek a CDU/CSU, az SPD és a Zöldek ellen.

Hivatalosan az FPÖ osztrák jobboldali szélsőséges párt egykori tisztségviselőjétől, Gerhard Dinglertől származott a pénz a reklámkampányhoz. Ez volt az AfD által valaha bejelentett legnagyobb adománya. De most a hatóságok szilárd bizonyítékokkal rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy Dingler a vitatott és titokzatos Conle ingatlanmágnás frontembere volt.

Ha a gyanú beigazolódik, ez a német törvények szerint illegális pártfinanszírozásnak minősül, mert az adományozókat nem lehet eltitkolni. Ennek megfelelően nagy volt az izgalom Berlinben, amikor öt nappal a szövetségi választások előtt ismertté váltak az AfD titkos támogatásának új bizonyítékai. A Bundestag adminisztrációja azonnal beavatkozott az ügybe, és megkezdte a „tények tisztázását”. Ausztriában a Szövetségi Bűnügyi Rendőrség és az Állami Védelmi és Hírszerzési Igazgatóság nyomoz. Fennáll a pénzmosás gyanúja.

Egy ember, mint egy fantom

A háttérben állítólagos pénzemberről, Henning Conle-ról keveset tudni. Kerüli a nyilvánosságot, róla fénykép sincs forgalomban róla. Ki ez a fantom?

Az 1944-ben született Conle egy Ruhr-vidéki családból származik, amely a háború után hatalmas vagyont halmozott fel. Apja, Heinz, az SPD tagja és bátyja a helyi elvtársi hálózatból profitáltak, középületeket és több ezer szociális lakást építettek építészeti irodájukkal. Nagybátyja, Kurt később bekapcsolódott a „Luft Transport Union”-ba, vagy röviden LTU-ba.

Henning Conle apja nyomdokaiba lépett, és belépett az ingatlanbizniszbe. Csak Hamburgban állítólag körülbelül 2500 lakása volt az 1990-es években. Conle gátlástalan bércápaként szerzett hírnevet, aki vagyont szedett össze lerobbant régi épületeiből. Akkoriban a bosszús bérlők újságot adtak ki, amelyben beszámoltak a Conle-házakban tapasztalt sérelmekről. A vállalkozó tagadta az ilyen vádakat.

Glamour ingatlanok Londonban

Később cégbirodalma egy liechtensteini holdingon keresztül szerzett elbűvölő épületeket Londonban, amelyek értékét a brit Guardian 2014-ben csaknem kétmilliárd angol fontra becsülte. Ezek közé tartozott a Kensington Roof Gardens, egy 6000 négyzetméteres tetőkert tóval és szabadon kóborló flamingókkal. Vagy az Art Deco stílusú Shell Mex House a Temze partján, amely London egyik legnagyobb óratornyával rendelkezik.

Ausztriában a Conle birta a karintiai Hubertus-kastélyt és a klagenfurti am Wörthersee-i Marianum Business Centert. A „Standard” kutatása szerint  2023 tavaszán 130 millió euróért szerzett egy erdőterületet Ennstalban. Sajtóértesülések szerint Conle 170 hektár földet vásárolt a jezsuita rendtől.

Apjával, a Ruhr-vidéki szocialista iparmágnástól eltérően Henning Conle régóta támogatja a konzervatív szélsőjobboldali erőket. Svájcban, ahová állítólag az 1990-es években költözött családjával, egy „Henning Conle” jelent meg „nagylelkű támogatóként” a zürichi jobboldali populista SVP 100 éves ünnepségén. A milliárdos és a fia is ezt a nevet viseli.

Nagy-Britanniában Conle senior közvetetten finanszírozza a torykat a Carlton Clubon keresztül. Brit feljegyzések szerint az általa és lánya által vezetett Strandbrook Limited cég az elmúlt években 250 ezer fontot adományozott ennek a brit konzervatívok szívének számító támogató csoportnak.

Hamis donorlisták

Conle állítólag kilenc évvel ezelőtt vette fel a kapcsolatot az AfD-vel. „Requiem for the AfD” című könyvében Frauke Petry volt pártvezető három állítólagos találkozót ír le Conle-lal 2015 októbere és 2016 májusa között. Akkori társvezetője, Jörg Meuthen állítólag jelen volt egy zürichi találkozón. Petry szerint „a pénzügyi forrásokról is szó esett”. Conle állítólag azt mondta az egyik találkozón, hogy az emberi lények legerősebb mozgatórugója a félelem.

A 2017-es szövetségi választási kampányban Conle a vezető jelöltet, Alice Weidelt támogatta – titokban és diszkréten. Legalábbis valószínűleg ez volt a szándék.

Ekkor 150 000 svájci frank (körülbelül 132 000 euró) ment a Weidel-féle bodenseekreisi AfD körzeti egyesület választási kampányszámlájára. A pénzt feltűnő részekre bontották, és két svájci gyógyszergyártó cég számláján keresztül vezették be.

Amikor a német pártok pénzügyi ellenőrzéséért felelős Bundestag-adminisztrációnak gyanússá vált, az AfD bemutatta a hatóságnak az adományozók hamis listáját.  14 állítólagos, Németországban , Spanyolországban és Belgiumban élő adományozó nevével. A SPIEGEL és a „Report Mainz” kutatása szerint néhányukat fizetés ellenében frontembernek alkalmazták.

A történelem ismétli önmagát?

A tényleges finanszírozót később a Baden-Württembergi Állami Bűnügyi Rendőrség és a Konstanzi Ügyészség kiterjedt pénzügyi nyomozásai derítették ki. A nyomozók megállapították, hogy az állítólagos adományozó cégek korábban olyan kifizetéseket kaptak, amelyek egy gazdag támogatónak, Henning Conle-nak tulajdoníthatók. 2020 novemberében a Bundestag adminisztrációja 396 016,56 eurós bírságot szabott ki a pártra az eltitkolt nagy adomány miatt .

Most, nem sokkal a szövetségi választások előtt a történelem megismételni látszik önmagát.

Nyilatkozatában Dingler kijelentette, hogy támogatja az AfD-t, mert az elkötelezett az „Európára vonatkozó bevándorlási szabályok szigorítása”, „ésszerű energiapolitika” és „az ukrajnai háború deeszkalációja azáltal, hogy nem szállít több fegyvert”. A nyilatkozatot az ő nevével és az ominózus kiegészítéssel írták alá: „Baráti klub, a béke és biztonság előmozdítói”. Ez kérdéseket vetett fel: Dingler nem egyedül cselekedett? És honnan jött a pénz?

A SPIEGEL és a „Standard” kutatása  most azt mutatta, hogy Dingler nyilvánvalóan nem fektette be saját vagyonát az AfD kampányába. Hanem pénzt Henning Conle milliárdos árnyékembertől.

Szerződés állítólag millió adományozásról

Az osztrák biztonsági hatóságok szerint Dingler nem sokkal karácsony előtt bejelentett egy nagy összegű átutalást a svájci UBS banktól bankjához, a Raiffeisenbank Montforthoz. A nyomozás szerint a pénz eredetének bizonyítékaként Dingler egy szerződést mutatott be, amely szerint Henning Conle korábban 2,6 millió eurót adott neki. Amikor a bank megkérdezte, mire használják fel a pénzt, Dingler először azt mondta, hogy ingatlanprojektről van szó. Ám nem sokkal ezután 2 349 906,62 eurót utaltak át osztrák számlájáról egy poszterreklámozásra szakosodott kölni cégnek, az ASS Werbe GmbH-nak. Az AfD később pontosan ugyanennyiről számolt be a Bundestagnak.

Conle és Dingler nem válaszolt az üggyel kapcsolatos megkeresésekre. Az AfD vezetőjének, Weidelnek a szóvivője azt mondta, hogy a pártnak és a szövetségi végrehajtó testületnek eddig semmi jele nem volt arra nézve, hogy Dingler egy báb lenne. Az adományozás előtt biztosította az AfD-t, hogy a kampányra szánt pénz „saját vagyonából származik”, és a kifizetés „nem harmadik fél nevében történt”. Nem akarta elárulni, hogy Weidel ismeri-e a milliárdos Conle-t.

Hütter, az AfD pénztárosa bejelentette, hogy „folyamatos kapcsolatban áll a német Bundestag-adminisztrációval”, és „teljes átláthatóságot és együttműködést kínál minden nyomozóhatóságnak”. Amíg azonban nincs bizonyíték, „adományozási botrányról szó sem lehet”.

A többi pártban viszont nagy az izgalom

A többi pártban viszont nagy az izgalom. Sürgősen tisztázni kell, hogy az adományok mögött nem áll-e olyan bűnözői finanszírozási hálózat, amely illegálisan juttat milliókat az AfD-hez, és nagyarányú pénzmosásban vesz részt – mondta Irene Mihalic, a Zöld Párt képviselőcsoportjának parlamenti vezetője. Volker Ullrich, a CSU jogi szakértője szerint „a párttörvény súlyos megsértése” forog kockán, amit sürgősen és határozottan tisztázni kell.

Ha beigazolódik az illegális pártfinanszírozás gyanúja, az drága lehet az AfD-nek. A pártot 2,35 millió eurós veszteség vagy ennek háromszorosáig terjedő bírság sújtja. Ez hétmillió euró lenne.