2024 június 30

Tovább folytatódik a kriptó botrány

Damian Williams manhattani államügyész szerdán késő este a Twitteren közzétett videóban közölte, hogy Caroline Ellison, az Alameda Research korábbi vezérigazgatója és Gary Wang, az FTX társalapítója bűnösnek vallotta magát a kriptokereskedési platform befektetőinek becsapásában.

Williams elmondta, hogy Bankman-Fried jelenleg az FBI őrizetében van, és úton van az Egyesült Államokba. Az államügyész felszólította a többi lehetséges érintettet, hogy mihamarabb jelentkezzenek önként.

„Ha részt vettél az FTX vagy az Alameda visszaéléseiben, most itt az ideje, feladd magad” – mondta Williams. „Nagyon gyorsan haladunk, türelmünk pedig véges”.

Azt is mondtam, hogy a múlt heti bejelentésünk nem az utolsó lesz és hadd tegyem még egyszer világossá, a mai sem az” – tette hozzá.

Az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) szerda este külön közleményben közölte, hogy Ellison és Wang ellen is vádat emelt az FTX részvénybefektetőinek becsapására irányuló többéves rendszerben játszott szerepük miatt.

Az amerikai határidős árutőzsdei kereskedési bizottság szintén közölte, hogy csalás miatt vádat emelt Ellison és Wang ellen. Ellison ügyvédje nem válaszolt azonnal a megkeresésre.

Gary vállalta a felelősséget tetteiért és komolyan veszi az együttműködő tanúként vállalt kötelezettségeit” – mondta Ilan Graff, Wang ügyvédje egy nyilatkozatban.

A manhattani szövetségi ügyészek a múlt héten vádat emeltek Bankman-Fried ellen, amiért több milliárd dollárt lopott el FTX-ügyfelek vagyonából, hogy fedezeti alapjának, az Alameda Researchnek a veszteségeit betömje, amit Williams „az amerikai történelem egyik legnagyobb pénzügyi csalásának” nevezett.

A 30 éves kriptopénz-mogul elismerte az FTX-nél elkövetett kockázatkezelési hibákat, de azt mondta, nem hiszi, hogy büntetőjogi felelőssége lenne.

Bankman-Fried jogi csapatának szóvivője nem kívánt nyilatkozni.

Milliárdosból földönfutó

Bankman-Fried a kriptoboomot meglovagolva többszörös milliárdossá és befolyásos amerikai politikai adományozóvá vált, mielőtt az FTX összeomlása magával vitte a vagyonát és beárnyékolta hírnevét. Az összeomlás hátterében az ügyfelek kivonási hulláma állt, mivel aggályok merültek fel a pénzeszközök Alamedával való keveredése miatt.

Williams és a szabályozó hatóságok bejelentései néhány órával azután érkeztek, hogy Bankman-Fried felszállt a Bahamákról, ahol egy bíróságon beleegyezett, hogy kiadják az Egyesült Államoknak.

A bírósági feljegyzések szerint, Ellison és Wang hétfőn írta alá a vádalkut, miután a Reuters és más hírügynökségek a hétvégén arról számoltak be, hogy Bankman-Fried lemond a kiadatás elleni küzdelemről.

A megállapodások értelmében Ellison és Wang egyenként 250 000 dolláros óvadékot kell fizessen és az ügyészek kérhetik a bírót, hogy az együttműködésüket vegye figyelembe az ítélethirdetéskor, ha „jelentős segítséget nyújtottak a nyomozásban vagy a büntetőeljárásban”.

Bankman-Fried valószínűleg csütörtökön jelenik meg a manhattani szövetségi bíróság előtt. A bírósági megjelenésén, az úgynevezett vád alá helyezésen várhatóan arra kérik majd, hogy tegyen vallomást. Az amerikai bíró döntene arról, hogy óvadék ellenében szabadlábra helyezik-e, és ha igen, milyen feltételekkel.

Bankman-Friedet múlt héten tartóztatták le egy amerikai kiadatási kérelem alapján a Bahamákon, ahol él és ahol az FTX székhelye található. A bíróságon szerdán felolvasott, december 20-án tett nyilatkozat szerint végül beleegyezett a kiadatásba, részben abból a célból, hogy „az érintett ügyfeleket kárpótolja”.

Bankman-Fried öltönyben lépett a bíróságon a tanúk padjához, ahol tisztán és egyenletesen beszélt, amikor feleskették.

„Igen, le kívánok mondani a hivatalos kiadatási eljáráshoz való jogomról” – mondta szerdán Shaka Serville bírónak. Bankman-Fried védőügyvédje, Jerone Roberts azt mondta, hogy ügyfele „alig várja, hogy távozhasson”. A bíró azt mondta, meggyőződött arról, hogy Bankman-Friedet nem „kényszerítették, vagy fenyegették” a kiadatási döntés meghozatalára.

A 32 milliárd dolláros tőzsde november 11-én jelentett csődöt és Bankman-Fried még aznap lemondott vezérigazgatói tisztségéről.

A piac azóta sem pihente ki az esést

A kriptó piac gyengén teljesített az elmúlt egy évben, azonban az FTX ügy még egy lapáttal rá tett. A meredek eséseket és a bizalomvesztést azóta sem sikerült kipihennie a piacnak, főként az FTX-t követő bedőlések miatt sem.

Forrás: investing.com