2025 április 29

Örményország – Szilícium-völgy a Kaukázusban?

Örményországban a műszaki oktatás korán kezdődik. Jereván, az örmény főváros külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában a kilencéves Slavik bemutatja találmányát.

Három LED-es izzóval ellátott dobozt. „Megtanulta, hogyan kell irányítani, és a programozási nyelvet is imeri. A kódot ő írta” – mondja Maria, a 21 éves tech coach, aki az órát vezeti. Mellettük a 14 éves Eric és Narek mutatják be okos üvegházmodelljét, amely figyeli a hőmérsékletet és egy mobilalkalmazáson keresztül automatikusan vezérli a ventilátorokat.

Gyerekek elmés találmányai

Más gyerekek lelkesen mutatják be találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon-projekteket. A tizenegy éves Arakel egy kartonból készült, kihúzható ruhaszárítókötéllel ellátott házmodellt tart a kezében. „Megkönnyítettem anyukám munkáját, a szerkezet egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja. „Amikor esik az eső, a kötél a tető alá megy, hogy a ruhák szárazak maradjanak.”

Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laborgyakorlatokon vettek részt, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és sok mást tanultak. A program 2014-ben indult, és az Armath nevet viseli, ami magyarul „gyökeret” jelent. Ma 650 Armath laboratórium működik Örményország iskoláiban számol be riportjában Rayhan Demytrie a BBC dél-kaukázusi tudósítója.

A kezdeményezést a Korszerű Technológiai Vállalkozások Szövetsége (UATE) nevű üzleti szervezet hozta létre. Több mint 200 örmény high-tech vállalatot képviselnek. „A vízió az, hogy Örményországot olyan technológiai központtá alakítsuk, amely a legnagyobb értékeket nyújtja Örményországnak és a világnak” – mondja Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója.

4.000 technológiai vállalat

Azt mondja, hogy Örményországban jelenleg körülbelül 4.000 technológiai vállalat működik. Az Armath az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része. Karapetyan szerint a program az ország legsikeresebb köz-magán partnersége.

„A magánszektorból vonunk be tőkeberuházásokat, elmegyünk az iskolákba és létrehozzuk az Armath laboratóriumokat, adományozzuk a felszerelést” – mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium pedig évi 2 millió dolláros költségvetést biztosít nekünk az szakértők, tanárok fizetésére.”

Jelenleg több mint 600 oktató és 17.000 aktív diák van. „A cél az, hogy minden évben az 5.000 legtehetségesebb gyerek döntsön úgy, hogy mérnök lesz” – tesz hozzá Karapetyan .

Örményország 2,7 ​​millió lakosú, tengerparttal nem rendelkező ország, a legkisebb a Dél-Kaukázus régiójában, és a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal a határai évtizedek óta zárva vannak a megoldatlan területi viták miatt. Szomszédaival ellentétben Örményországnak nincsenek természeti erőforrásai vagy tengerhez hozzáférése. A szovjet korszakban azonban a matematika és a számítástechnika központja volt.

1956-ban Örményországban megalapították a Jereváni Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Az ország ma már a hagyományaira építve törekszik arra, hogy a Kaukázus technológiai nagyhatalmává váljon.

Jerevánban és Miamiban

És máris vannak sikerek. A Picsart, egy mesterséges intelligenciával vezérelt fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, 2011-ben indult Örményországban. Ma az azonos nevű, Jerevánban és Miamiban is székhellyel rendelkező vállalat értéke 1,5 milliárd dollár. A hangfeldolgozó szoftvereket gyártó Krisp és az üzleti szoftvereket szállító Service Titan további örmény sikertörténetek.

Egy éves jelentés szerint Örményország a legjobb ország a kaukázusi régióban vállalatalapításra, amivel globálisan az 57. helyen áll. Ezzel szemben Grúzia a 70., Azerbajdzsán pedig a 80. helyen áll.

Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan lendületet kapott 2022-ben, miután Oroszország megszállta Ukrajnát. Több ezer orosz IT-szakember hagyta el hazáját, és sokan úgy döntöttek, hogy Örményországban telepednek le. Közben az amerikai chipgyártó óriás, az Nvidia Örményországba költöztette oroszországi irodáját.

Vaszilij orosz informatikai tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba. „Örményország volt a legbarátságosabb az orosz emberekkel, segített nekik a költözésben, az alkalmazkodásban ” – mondja.

Becslése szerint az Örményországban élő orosz informatikai közösség jelenleg 5.000-8.000 tagu. Ez a beáramlás állítólag kulcsfontosságú készségbeli hiányosságokat pótolt Örményország technológiai szektorában olyan területeken, mint az adatfeldolgozás, a kiberbiztonság és a pénzügyi technológiák.

Vaszilij mégis azt mondja, hogy Örményország drága lehet, és az országnak csökkentenie kell az IT-cégek adóterheit, ha azt akarja, hogy az országban maradjanak.

Az örmény technológiai jövővel kapcsolatban azonban továbbra is nagy az optimizmus. A Service Titan, amely tavaly decemberben lépett a New York-i tőzsdére jelenleg több mint 10 milliárd dollárt ér szőzezi le írásábnan a szerző.

Fotó: Wikipédia