A ChatGPT európai kihívója mostantól mobilon is elérhető – Indul a Le Chat
Franciák ötven milliárdos MI-beruházással válaszolnak Amerika és Kína dominanciájára. Megjelent a mesterséges intelligencia piacon a Le Chat alkalmazása mobilon is.
A mesterséges intelligenciára szakosodott francia startup, a MistralAI csütörtökön bejelentette, hogy mobilalkalmazásban is elérhetővé tette a ChatGPT európai riválisaként emlegetett virtuális asszisztensét, a Le Chat-et. Az alkalmazás már letölthető az Android és Apple platformokon, és egyre nagyobb figyelmet kap a mesterséges intelligencia piacán.
Újabb európai szereplő a MI-piacon
A MistralAI 2023 májusában lépett be a mesterséges intelligencia versenybe, és gyors ütemben fejlesztette saját modelljét. Az indulás óta 15 millió eurós befektetést kapott a Microsofttól, valamint partnerséget kötött a francia AFP hírügynökséggel, amelynek tudósításai beépülnek az AI-modell válaszaiba.
Arthur Mensch, a Mistral társalapítója szerint a cél, hogy Európa is meghatározó szereplővé váljon a mesterséges intelligencia fejlesztésében. Továbbá ne maradjon le az amerikai és kínai óriások mögött. A startup nyílt forráskódú megoldásokat is elérhetővé tett, amelyeket más fejlesztők is használhatnak.
A franciák nagyberuházása: MI-adatközpont épül
A február 6-án kezdődött a mesterséges intelligencia párizsi csúcstalálkozója. Az első napon Franciaország bejelentette, hogy 35 helyszínen épülhetnek új adatközpontok, amelyek az MI-szolgáltatások számára biztosítanak kapacitást.
Az esemény egyik legnagyobb bejelentése volt, hogy az Egyesült Arab Emírségek egy hatalmas, akár egy gigawatt teljesítményű MI-kampuszt hoz létre Franciaországban. Amelyhez 30-50 milliárd eurós beruházás társul. Az egyezményt Emmanuel Macron francia elnök és Mohammed bin Zájed Ál Nahján, az Egyesült Arab Emírségek elnöke írta alá Párizsban.
Versenyben USA és Kína ellen
A Le Chat elindítását mindössze pár héttel előzte meg a kínai DeepSeek bejelentése. Amely mindössze 5,6 millió dollár befektetéssel hozott létre egy rendkívül fejlett mesterséges intelligencia modellt. Arthur Mensch szerint ez nem meglepő fordulat. A kínai fejlesztők ugyanazokat a nyílt forráskódú technológiákat használták fel, amelyeket a Mistral is közzétett.
Európa jelenleg az Egyesült Államok és Kína mesterséges intelligencia dominanciája ellen próbálja megvetni a lábát, a francia kormány pedig minden eszközzel támogatja ezt a versenyt.
A Le Chat megjelenésével Európa újabb lépést tett afelé, hogy versenyképes szereplővé váljon a globális MI-piacon.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock