2024 december 25

Kína – jöhetnek a mesterséges intelligencia alapú termékek

A kínai kormány jóváhagyásával legalább három kínai technológiai cég dob piacra a ChatGPT-hez hasonló, mesterséges intelligencia (MI) alapú termékeket, miután Kína felgyorsítaná az MI bevezetését.

Kína vezető online keresőszolgáltatója, a Baidu közleményében azt írta, hogy a ChatGPT-hez hasonló MI chatbotja, az Ernie Bot teljes mértékben megnyílik a nagyközönség előtt is. Ezen kívül két MI startup, a Baichuan Intelligent Technology és a Zhipu AI szintén közölte, hogy csütörtökön hivatalosan is elindítják saját chatbotjaikat. Mindhárom cég elmondása szerint megkapták a kínai kormányzati jóváhagyást. A közlemények után a Baidu részvényei mintegy 4,5 százalékkal emelkedtek a hongkongi tőzsdén. A kínai média továbbá arról számolt be, hogy összesen 11 cég kapott engedélyt a kormánytól, köztük a TikTokot gyártó ByteDance és a SenseTime Group.

A hatósági jóváhagyásokat már széles körben várták, miután Kína közzétette az augusztus 15-én hatályba lépett, a generatív mesterséges intelligenciával rendelkező termékek szabályozását célzó ideiglenes szabályokat. Korábban a vállalatok csak kis léptékű nyilvános teszteket végezhettek MI-termékekkel, de az új szabályokkal a vállalatok több funkcióval és több marketing tevékenységgel bővítették MI-terméktesztjeiket. A nyugati országokkal ellentétben, ahol a mesterséges intelligenciával rendelkező termékeket hatósági jóváhagyás nélkül is piacra lehet dobni, Kínában a vállalatoknak biztonsági értékelést kell benyújtaniuk és engedélyt kell kapniuk azelőtt, hogy tömegesen forgalomba hoznák őket. A kínai hatóságok a közelmúltban felgyorsították a vállalatok támogatására irányuló erőfeszítéseket az MI termékek fejlesztésével kapcsolatban, mivel a technológia egyre inkább az Egyesült Államokkal folytatott verseny középpontjába kerül.

Borítókép forrása: Shutterstock