2024 december 22

Huawei: megérkezett a mobil mesterséges intelligencia korszaka

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát. Derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF)során. A Huawei Technologies által szervezett eseményen több mint ezer mobilhálózat-szolgáltató és iparági vezető gyűlt össze, hogy megvitassák a mobil mesterséges intelligencia korszakának jövőjét. Ken Hu, a Huawei elnöke nyitóbeszédében kiemelte, a jövő mobilhálózatai és eszközei kulcsszerepet fognak játszani az MI mindennapi életünkbe való integrálásában. Li Peng, a Huawei vezető alelnöke arra figyelmeztetett, hogy a szolgáltatóknak fel kell készíteniük hálózataikat az MI integrálására, hogy ki tudják aknázni az új technológiák nyújtotta lehetőségeket. Az eseményen számos innovatív, mesterséges intelligencia alapú megoldást mutattak be, így a résztvevők testközelből tapasztalhatták meg a jövő mobilélményét.

Az Isztambulban megrendezett 15. Global Mobile Broadband Forum (Globális Mobil Szélessáv Fórum – MBBF) az 5.5G által vezérelt mobil mesterséges intelligencia (MI) korszak témáját helyezi középpontba. A rendezvény október 30-31. között zajlott a Huawei Technologies szervezésében. A Mobil Távközlési Szolgáltatók Szövetsége (GSMA) és a Globális TD-LTE Platform (GTI) támogatásával, több mint ezer vendég – mobilhálózat-szolgáltatók, iparági vezetők és az ökoszisztéma kulcsszereplőinek – részvételével. A résztvevők a mobil mesterséges intelligencia korszak legfontosabb üzleti modell-innovációit, iparági fejlődési irányait és technológiai áttöréseit vitatták meg. Közös célként szem előtt tartva az 5.5G által kínált új lehetőségeket. 

„A jövőben a mesterséges intelligencia mindent meg fog változtatni”

A fórum nyitó beszédében Ken Hu, a Huawei elnöke így fogalmazott: „A jövőben a mesterséges intelligencia mindent meg fog változtatni. Mindenki számára elérhető lesz, bárhol és bármikor. Ebben a folyamatban a mobilhálózatok és -eszközök kulcsfontosságú szerepet fognak betölteni. Ahogyan az korábban is történt, amikor a telefonok és a mobilinternet univerzális szolgáltatássá váltak.”

A vezető szerint a 2024-es év mérföldkő az 5.5G kereskedelmi bevezetésében és a mesterséges intelligencia példátlan előretörésében, amely a mindennapi életet és a munkahelyeket egyaránt átformálja. A világ minden táján már több mint 3 millió MI-képes alkalmazás készült, ezzel túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát. Az 5.5G korai piacra lépése és az MI széles körű elterjedésének első éve egybeesik. Ez hatalmas jelentőséggel bír: ez a mobil MI új korszakának hajnalát jelzi.

Fel kell készíteni a hálózatokat az MI integrálására

Li Peng, a Huawei vezető alelnöke, az IKT értékesítési és szolgáltatási részleg elnöke előadásában arról beszélt, hogyan aknázhatók ki a növekedés új lehetőségei a mobil MI korszakában. „A mobil MI korszaka megérkezett” – hangsúlyozta Peng. „Új interakciós formák jönnek létre az okoseszközökön keresztül, intelligens szolgáltatások jelennek meg, és alapvetően átalakul a forgalmi modellek struktúrája. Ez óriási lehetőségeket teremt a mobilipar számára.”

A vezető a rendezvény keretében bemutatta, hogyan használhatják ki a szolgáltatók az új lehetőségeket, és milyen módon érhetnek el növekedést a szolgáltatások, a hálózati infrastruktúra, az üzemeltetés és az üzleti modellek átalakításával. Példaként említette a világ vezető szolgáltatóit, akik már valós 5.5G hálózatokon tesztelik a mesterséges intelligencia alapú szolgáltatásokat. Ezek a tesztelések számos területet lefednek. A személyes felhasználástól kezdve az otthoni alkalmazásokon át, egészen az utazás és üzleti megoldások világáig: „A mobil MI korszak új lehetőségeinek kihasználásához két lényeges lépést kell megtennünk” – mondta el Li Peng. „Először is, fel kell készítenünk a hálózatainkat a mesterséges intelligencia integrálására. Ami azt jelenti, hogy növelnünk kell a képességeiket, különösen a feltöltési sebesség, a késleltetés és a kapacitás terén. Másodszor, az MI-t a hálózati rendszereink támogatására is alkalmazhatjuk. A bonyolultabb hálózatok esetében a mesterséges intelligencia képes automatizálni az üzemeltetést és karbantartást. Optimalizálni a hatékonyságot, és garantálni a felhasználói élmény magas színvonalát” – foglalta össze Peng.

A jövő technológiái és eszközei testközelből

Az isztambuli fórum idén is különleges kiállításnak ad otthont, amely az emberek, otthonok, eszközök, iparágak és járművek közötti intelligens kapcsolódási lehetőségeket tárja fel. A résztvevők testközelből ismerkedhetnek meg olyan multimodális mesterséges intelligencia alapú eszközökkel, amelyek képesek különböző típusú adatokat, például szöveget, képet és hangot egyidejűleg feldolgozni és értelmezni, így gazdagabb és interaktívabb élményt nyújtanak. Emellett a mobil mesterséges intelligencia számos felhasználási módjába kaphatnak betekintést. Többek között MI telefonokat, MI szemüvegeket, okos pilótafülkéket, emberszerű viselkedésre és interakcióra képes humanoid technológiákat. MI által generált tartalmakat (AIGC), digitális emberi interakcióra képes és MI-alapú valós idejű hívásfordítást lehetővé tévő alkalmazásokat tekinthetnek meg. A kiállítás fontos részét képezi továbbá a folyamatos 5.5G hálózati lefedettség, amely a helyszínek belső és külső területein egyaránt elérhető. 

Képek forrása: Shutterstock