
Brutális leépítésbe kezd a Microsoft – Az MI veszi át az emberek helyét a cégnél?
Miközben a Microsoft történelmi bevételeket könyvelhetett el az első negyedévben, újabb több ezer fős elbocsátást jelentett be. A technológiai óriás világszerte mintegy hatezer dolgozójától válik meg, hogy még több erőforrást csoportosítson a mesterséges intelligencia fejlesztésekre. A leépítés minden szervezeti szintet és régiót érint, még a menedzsmentet is. A cél az MI-versenyben a győzelem, bármilyen áron.
A Microsoft hivatalosan is megerősítette, globálisan mintegy hatezer alkalmazottat bocsátanak el, ami a vállalat teljes munkaerejének közel 3 százalékát érinti. A leépítések szinte minden részleget és földrajzi térséget lefednek, de elsősorban a menedzsment szinteken várhatóak – jelent meg a CNBC oldalán a leépítésről szóló hír.
Ez a legnagyobb elbocsátási hullám a 2023-as tízezer fős leépítés óta. A háttérben nem krízis, hanem stratégia áll. A vállalat, amelynek tavaly júniusban 228 000 alkalmazottja volt, rendszeresen alkalmazza a leépítéseket, hogy prioritásként kezelje a fő fókuszterületein a személyzetet.
A vállalat dollármilliárdokat fordít mesterséges intelligenciára, és ezzel a jövőre készül.
„Továbbra is végrehajtjuk azokat a szervezeti változtatásokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a lehető legjobb pozícióba helyezzük a vállalatot a sikerhez egy dinamikus piacon” – írta a Microsoft szóvivője egy levélben.
A keddi lépés hetekkel azután történt, hogy a Microsoft a vártnál erősebb növekedést könyvelhetett el felhőalapú számítástechnikai üzletágában, az Azure-ban. A legutóbbi negyedévben kiugró eredményeket ért el, ami megnyugtatta a befektetőket a bizonytalan gazdaságban.
Az MI mindenek felett – és ezért újraírják a szervezeti térképet
A leépítések nem a gyenge teljesítmény eredményei – a cég nyilatkozata szerint ezzel „dinamikus piaci környezethez igazítják működésüket”, és átstrukturálják az emberi erőforrást a mesterséges intelligenciára épülő fejlesztésekhez.
A Microsoft 80 milliárd dollár értékű MI-beruházást tervez. A vállalat célja, hogy vezető szereplők maradjanak az OpenAI, Google, Meta versenytársai között. A cég szerint az átalakításokkal nem csökken a működési teljesítmény, sőt, a hatékonyságuk nőni fog.
A mesterséges intelligencia infrastruktúrájának skálázásának költségei azonban negatívan befolyásolták a jövedelmezőséget. A Microsoft Cloud haszonkulcsa a márciusi negyedévben 69 százalékra csökkent az egy évvel ezelőtti 72 százalékról.
Miközben a profit szárnyal, az emberek távoznak
A bejelentés időzítése meglepő. A Microsoft alig pár hete közölte, hogy 70,1 milliárd dolláros bevételt és 25,8 milliárd dolláros nettó nyereséget ért el az első negyedévben. Az eredmény messze meghaladta az elemzői várakozásokat.
A vállalat 80 milliárd dolláros beruházást irányzott elő erre a pénzügyi évre, amelynek nagy részét az adatközpontok bővítésére fordítják. Ezzel a lépéssel enyhíteni akarják a mesterséges intelligencia szolgáltatások kapacitásbeli szűk keresztmetszeteit.
Ennek ellenére most újra csökkentik a létszámot, hogy a jövő kulcsfontosságú területein felhőszolgáltatásoknál, AI, digitális asszisztenseknél nagyobb fókusz és gyorsabb reagáló képesség legyen biztosítható.
Címlapkép forrása: Unsplash