Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 17

Az Európai Bíróság ítélete Apple ellen: A 10 éves adóvita vége

Az Európai Bíróság 2024. szeptember 10-én ítéletet hozott a 10 éve tartó jogi csatában, amely Apple és Írország adóügyeit érintette. Az ügy 2016-ra nyúlik vissza, amikor az Európai Bizottság arra utasította Írországot, hogy követeljen vissza Apple-től akár 13 milliárd eurót (14,4 milliárd dollárt) a jogellenesen nyújtott adókedvezmények miatt.

A Bizottság álláspontja és az ügy előzményei

A Bizottság szerint Apple két évtizeden át részesült illegális adókedvezményekben Írországtól, amely az Apple európai központja. 2016-ban Margrethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa, felszólította Dublin városát, hogy vonja vissza ezeket a kedvezményeket, amelyek révén a tech óriás jelentős mértékben csökkentette adófizetési kötelezettségeit.

Apple és Írország 2019-ben fellebbezett, és 2020-ban az EU Általános Bírósága Apple javára döntött. A bíróság akkor kimondta, hogy az Európai Bizottság nem tudta bizonyítani, hogy az ír kormány előnyt nyújtott volna a vállalatnak. A Bizottság fellebbezett, és az ügy az Európai Bíróság elé került, amely most helybenhagyta a Bizottság eredeti döntését.

Az ítélet hatása Apple-re és Írországra

Az ítélet nyomán Apple 10 milliárd dolláros egyszeri adóterhet könyvelhet el, amelyet a 2024-es pénzügyi év negyedik negyedévében fognak megfizetni. Az ír kormány közleményében hangsúlyozta, hogy az ügy már csak történelmi jelentőséggel bír, és soha nem adott különleges adókedvezményt semmilyen vállalatnak.

Apple ezzel szemben azt állította, hogy mindig megfizette az adókat, ahol azokat kellett, és a vita lényege az, hogy melyik országnak kell fizetniük, nem pedig az adó összegének mértéke. A vállalat szerint az Európai Bizottság visszamenőleg próbálja megváltoztatni a szabályokat, figyelmen kívül hagyva a nemzetközi adójog előírásait.

Az Apple és az EU közötti konfliktusok folytatása

Az ügy rávilágít az EU és az amerikai techóriások közötti folyamatos feszültségekre, különösen az adózás és versenyjogi kérdések terén. Nem ez volt az egyetlen alkalom, amikor Apple az EU célkeresztjébe került. 2024 márciusában a Bizottság 1,8 milliárd eurós bírságot szabott ki a vállalatra az online zene-streaming piac erőfölényével való visszaélés miatt.

Az EU új Digitális Piacok Törvénye (DMA) szintén arra kényszerítette az olyan techóriásokat, mint Apple, hogy változtassanak üzleti gyakorlatukon Európában. A Bizottság különféle vizsgálatokat indított a DMA keretében Apple, Alphabet és Meta ellen.

Következmények

Az ítélet komoly precedenst teremt a nemzetközi vállalatok és az EU közötti adózási vitákban. Az Apple esetében ez az ítélet jelentős anyagi következményekkel jár, de emellett rávilágít az EU növekvő szerepére a globális adózási és versenyjogi szabályok alakításában. (CNBC)