2025 július 02

Te fizetnél az ujjlenyomatoddal?

Sokkal biztonságosabb

A megkérdezettek közel háromnegyede (73%) találja biztonságos fizetési formának a két-faktoros hitelesítést, ahol a vásárlás során a fizetési eszközön a számlabirtokos biometrikus azonosítása is szükséges. A két-faktoros azonosításnak egyrészt része a fizetési eszköz, mint a bankkártya vagy a mobileszköz, másrészt a fogyasztóra egyedileg jellemző azonosító, amit a biometrikus hitelesítésnél használ, vagy egy olyan információ, ami a fogyasztó birtokában van, mint például a PIN-kód vagy a jelszó.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”96″]

A személyes vagy online fizetés tekintetében a megkérdezettek kétharmada (68%) használná szívesen a biometrikus azonosítást, mint fizetési hitelesítési formát. Az online kereskedők kapnak ezzel leginkább lehetőséget a fejlődésre, mivel a válaszadók egyharmada (31%) állította, hogy történt már olyan, hogy félbehagytak online vásárlást a biztonsági folyamat miatt.

Nem olyan egyszerű

„A biometrikus azonosítás és hitelesítés rendkívül izgalmas lehetőségeket kínál a fizetés területén, hiszen lehetővé teszi a fogyasztói élmény korszerűsítését és fejlesztését. Kutatásunk azt mutatja, hogy ahogyan az emberek megismerkednek a biometrikus megoldások előnyeivel különböző eszközeiken, egyre inkább megbízható azonosítási módszerként tekintenek rájuk” – mondta Jonathan Vaux, innovációs együttműködésekért felelős ügyvezető igazgató.

„Azonban kihívást jelenthet a biometrikus megoldások esetében, ha ez az egyetlen hitelesítés, amit használunk. Előfordulhat ugyanis, hogy téves-pozitív vagy téves-negatív eredményt hoz az azonosítás, mivel a PIN-kóddal ellentétben, ahol vagy helyesen, vagy helytelenül ütjük be a kódot, a biometrikus azonosítás a megegyezés valószínűségén alapszik.”

„A biometrikus azonosítás akkor működik a leghatékonyabban, ha más tényezőkkel együtt alkalmazzák, mint például a fizetési eszközzel, geo-lokációs technológiával vagy további azonosítási megoldásokkal. Épp ezért úgy véljük, hogy fontos a holisztikus megközelítés, amely számos rendelkezésre álló technológiát is figyelembe vesz, így hozzájárul a jobb vásárlási élményhez, kezdve a kártya igénylésétől, a vásárláson át egészen az egyenleg lekérdezéséig.”

Több megoldás kombinációja

„A biometrikus azonosítás előnyeit nézve – amikor a személyazonosságot hitelesítő folyamat egy egyedi, csak arra a bizonyos személyre illő jellegzetességen alapul, mint az ujjlenyomat vagy az írisz mintázata – az európai fogyasztók mintegy fele (51%) véli úgy, hogy ez az azonosító módszer a hagyományosnál gyorsabb és egyszerűbb fizetési élményt tud nyújtani. Ehhez hasonlóan, a felmérésben résztevők egyharmada (33%) találta vonzónak, hogy biometrikus azonosítás esetén adataik akkor is biztonságban vannak, ha elvesztik, vagy ellopják fizetési eszközüket.”

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

„Az idő elteltével, a fogyasztók egyre több választási lehetőséggel fogják szembe találni magukat a fizetés területén. Ahogyan a fizetési szokások is változni fognak, attól függően, hogy hol és milyen eszközről vásárolunk, az azonosítási módszereknek is naprakésznek kell lenniük. Míg a biometrikus azonosítási formák remek lehetőséget kínálnak a kényelem és biztonság közti egyensúly megteremtésére, nem csupán ez a módszer lehet a válasz. A jövőben több megoldás kombinációját is láthatjuk majd, az adott vásárlási helyzettől függően.  Azzal, hogy alkalmazkodunk és felismerjük, hogy ezek a technológiák már megalapozott azonosítási formák, segíthetünk egy olyan fizetési környezet kialakításában, amely továbbra is biztonságos, kényelmes és diszkrét fizetési élményt nyújt” – tette hozzá Vaux.

A jól ismert ujjlenyomat

A kutatás, amelyben több mint 14 000 európai fogyasztó vett rész, rávilágít arra, hogy a biometrikus megoldások megítélése és ismerete fontos tényezők lehetnek annak bevezetésében. A mobilfizetés elterjedésével, az ujjlenyomat felismerés minősül a biometrikus fizetés legkedveltebb formájának, egyszerűsége és biztonságossága miatt. A biometrikus technológiák közül biztonsági szempontból a fogyasztók 81 százaléka látja az ujjlenyomat felismerést a legmegbízhatóbbnak, melyet az írisz mintázat felismerés követ 76 százalékkal.

Ez az oka annak, hogy a megkérdezettek több mint fele (53%) preferálja az ujjlenyomat felismerést más biometrikus azonosítási formákkal szemben a fizetés során.

Európában néhányan előnyben részesítenék a hang- vagy arcfelismerést, mint fizetési megoldást, legyen szó akár bolti (12%) vagy online vásárlásról (15%). Az Egyesült Királyságban ezek a számok alacsonyabbak, nagyjából 8 és 12 százalék a fizetéshez használt hang- és az arcfelismerést preferálók aránya.

Egyensúly a gyorsaság és biztonság között

A fogyasztók több mint kétharmada (67%) ismerte fel a személyazonosságot hitelesítő biztonsági adatok védelmének fontosságát, így az új azonosítási formáknak egyensúlyt kell kialakítaniuk a gyorsaság és biztonság között.

A kutatás rámutatott, hogy a biometrikus azonosítást majdnem ugyanolyan mértékben fontosnak értékelték a személyes fizetések esetében, ahol a gyorsaság hatékonysága kiemelten fontos, mint az online tranzakcióknál. Ezt mutatják az eredmények is, miszerint 48 százalék szeretné használni a biometrikus azonosítást a tömegközlekedésen, 47 százalék szeretné használni a biometrikus azonosítást étteremben vagy bárban való fizetésnél.

46 százalék szeretné használni termékek és szolgáltatások vásárlásánál pl. szupermarketek, kávézók, vagy gyorséttermek, 40 százalék szeretné használni az online vásárlásnál, 39 százalék pedig online tartalom letöltésénél

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.