2025 május 01

Semmi pánik, nem kell félteni a forintot

Hetet-havat összehordott Mario Draghi a tegnapi EKB sajtótájékoztatón, de legalább megtudtuk, amit eddig is sejtettünk, hogy ismét egyeztettek a negatív kamatról, csak még nem gyújtották meg a puskaporos hordóból kikandikáló kanócot. A gyújtóláng lebegtetésével annyit azért sikerült elérni, hogy az EUR/USD a kezdeti zakó után szinte föld körüli pályára állt, s már 1,33 fölött is járt, míg a feltörekvő piaci devizák (PLN, ZAR, HUF) a gyengélkedőn jelentkeztek. A pesszimista hangulat egyébként a kötvénypiacokon is érződött, a perifériás uniós állampapírok hozama ismét az ég felé kacsintgatott.

Vajon a tegnapi riadalom után merre mozdul a forint? Mennyire telepszik rá a befektetőkre a félsz? Erről kérdeztük devizaszakértők véleményét.

A feltörekvő piaci riadalom után forinterősödést vár az euróval szembeni 298-299-es szintekről Puskás Tamás, az Equilor deviza üzletkötője, mondván, a fundamentumok mit sem változtak, vagyis nem valószínű, hogy tartósan 300 fölött ragadhatna az EUR/HUF kurzus. Ennek ugyan ellene szólhat a nemzetközi piacokon tapasztalható kockázatkerülés, de a nyári alacsony forgalom miatt ezt a hatást nem szabad túlértékelni. Természetesen, más lenne a helyzet, ha az őszi csúcsban lennénk. Észre kell venni, hogy a kormánynak is alapvető érdeke a költségvetési számok miatt a stabil forintárfolyam, vagyis várhatóan tompítani igyekszik a kilengéseket, de ennél többet aligha tehet a globális piaccal szemben.

Ha végignézünk a heti makro adatokon (külker mérleg, GDP, ipari termelés), akkor csupa pozitív meglepetést látunk, ami a forinterősödés mellet szól, míg a részvénypiaci eladói hullám a kockázatkerülésre utal, ami gyengítheti a feltörekvő devizákat – mondta Soós Róbert, az XTB vezető elemzője, hozzátéve: észre kell azonban venni, hogy a részvénypiac és a devizapiac útjai elváltak az utóbbi időben. Szerinte az euróval szembeni 299,5 forintos szinten már arra is lehet számítani, hogy a spekulánsok a forinterősödésre játszanak, ami meghatározhatja rövidtávon az árfolyam alakulást. Míg a középtávú mozgás a carry traderek magatartásán múlhat, az ő visszatértük, azonban a kamatpolitika függvénye. A piac számára a 4 százalékos jegybanki alapkamat lehet vízválasztó. Nos, a Varga Mihály által megemlített 3,5 százalékos szintre törekvés elriaszthatja a carryseket, ugyanakkor az MNB a kamatvágás tempójának lassításával támaszt nyújthat a forintnak. A nyári alacsony forgalom hatása szerinte ellentmondásos, amennyiben illikvid piacon esetenként extrém módon megnőhet a volatilitás.

Legnézettebb Tartalmak