
Segíthet a megemelt keretösszeg
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerdán jelentette be, hogy a monetáris tanács 50 százalékkal, 750 milliárd forintra emelte meg a növekedési hitelprogram első két pillérének keretösszegét. Az elnök elmondta: az első pillér keretösszege 70 százalékkal, 425 milliárd forintra, míg a második pilléré 30 százalékkal, 325 milliárd forintra emelkedik. Ürmössy Gergely, az ING elemzője hangsúlyozta: nem volt meglepő, hogy az MNB megemelte az eredetileg 500 milliárd forintos keretösszeget, hiszen előzetesen jelezték, hogy érdeklődés esetén bővítik a forrásokat.
Balog Ádám, a jegybank alelnöke azt mondta, becslésük szerint a növekedési hitelprogram 2014 végéig 0,2-0,5 százalékponttal járulhat hozzá a GDP növekedéséhez. Ürmössy Gergely szerint reálisabb a 0,2 százalékpontos becslés, ennél jobban akkor segítheti a növekedést a program, ha még tovább emelik a kihelyezhető hitelkeretet. Egyelőre nem lehet megítélni, mennyivel bővülhet a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) jelenleg 3500 milliárdos hitelállománya, mivel a hitelek kihelyezése még nem kezdődött el, emellett üzletpolitikától függően lehetnek olyan bankok, amelyek inkább alacsonyabb kockázatú hitelre cserélnék kockázatos ügyfeleik hiteleit – fejtette ki a szakértő.
Arról, hogy Matolcsy György azt mondta, igazuk lehet azoknak, akik „további mozgást látnak a kamatcsökkentés terén”, Ürmössy Gergely úgy vélekedett: júliusra 4 százalékra süllyedhet az alapkamat, vagyis két, 25 bázispontos vágás még biztosan lesz. Hozzáfűzte: a második félév lehet vízválasztó a további kamatcsökkentés szempontjából. Suppan Gergely, Takarékbank senior elemzője a kommentárjában kiemeli: a megemelt keret a teljes kkv-hitelek 21, míg a hosszú távú kkv hitelek 35 százaléka.
A szakértő szerint a megemelt keretösszegek hatása a beruházásokra és a növekedésre egyaránt kedvezőbb lehet a korábbi várakozásokhoz képest, mivel az új beruházási hitelek részaránya is nagyobb lehet a megemelt keretösszegen belül.