
Röviden a brókercégekről
ECN (közvetlen bankpiaci) vagy Market maker (saját árakat kreáló)? Nagy lendülettel keressük a megfelelő szolgáltatót, mert úgy véljük, ezen múlik a majdani siker. Mi tagadás, vannak különbségek.
Hol van a bróker székhelye? Milyen bank gyűjtőszámláján tartják pénzünket? (Minél nagyobb, minél nemzetközibb, annál jobb.) Milyen felügyelet tartja rajta a szemét?
Ha a háttérinfók megnyugtatóak, a legegyszerűbb szempont a spreadek (instant jutalékok) költsége – az alacsony idősíkon dolgozó skalpolók számára kapásból fennakad a rostán az a bróker, aki 8-10 pipes spreadet számol fel egy GBP/AUD páron, jól szituált 4-5 pip helyett. Ilyen feltételek mellett nem működik a stratégia, nem lehet életképes hozam/kockázat arányt felrajzolni.
Az órás függvénytől felfelé azonban érdektelenné válik a spread-táblázat böngészése. Ekkor inkább a megbízhatóság problémakörét érdemes figyelemmel követni.
Pontosan nyitja-e a pozíciót, mikor beadjuk a megbízást – azaz elég gyors-e szoftver, van-e elég ügyfelük, akikkel összepárosítanak? Vagy állandó requoting-ba (újraárazásba) futunk bele? Az árak követik-e a bankpiaci értékeket, vagy gyakran eltérnek? Alább mutatok két képet, hogy érthető legyen a különbség stop-vadász (azaz ellenünk dolgozó) bróker illetve normális szolgáltató között. Mindkét függvény ugyanazt a CAD/CHF szelvényt mutatja, csak éppen az egyikben egy nehezen értelmezhető tüske leszúrás is van.
Ha többször is találkozunk ilyen „egyedi árazással” egy brókernél, akkor talán érdemes megköszönni neki az ismeretséget, és továbbállni.
Ezenfelül azonban nem a platform szolgáltatón fog múlni sikerünk. Jó eséllyel internetszolgáltatónk többször fog minket szivatóra fogni, ha megbízhatatlan. (UPC előfizetők különösen veszélyeztetettek!)
Nézzük vissza tréd-naplónkat, és látni fogjuk, ha 100 kereskedésből egy vagy két vitatható függvénymozgást látunk, nem ez fogja egyenlegünket jelentősen befolyásolni. A megfelelő bróker utáni kutatás, a megnyugtató technikai háttér megtalálása fontos a kiegyensúlyozott munkához, de sokadlagos ahhoz képest, amilyen fejlesztést magunkon, saját önfegyelmünkön kell elvégezni. Javaslom, érdemes 4-5 cég demo platformját monitorunkon egyszerre nézegetni, így pár hónap után kikristályosodik, kinél is érezzük pénzünket biztonságban.
Röviden: figyeljünk a részletekre, de a hibát magunkban keressük!