2025 március 30

Van ilyen 100-as a pénztárcádban? – Hihetetlen, hogy akár félmilliót is érhet a 2012-es pénzérme

Lehet, hogy kincset rejteget a pénztárcád anélkül, hogy tudnád!
Egyes százforintos érmék, főleg a ritka próbaveretek ma már elképesztő összegeket érnek. Akár 428 ezer forintot is kifizetnek értük a gyűjtők. Mutatjuk, mely darabokra érdemes mostantól nagyon odafigyelned, ha fizetés előtt aprót keresel
.

Megvan a százforintos? Akár 428 ezer forintot is érhet – Így ismerheted fel a ritka darabot!

Lehet, hogy egy kisebb vagyon lapul a tárcádban anélkül, hogy tudnád. Egyes százforintos érmék ugyanis elképesztő összegeket érnek a gyűjtők körében – főleg a ritka próbaveretek. Egyetlen ilyen érméért akár 428 ezer forintot is kifizetnek.

A különleges bicolor forint – Nem mindennapi darab

A százforintos érme az egyetlen olyan magyar forgalmi pénzérme, amely úgynevezett bicolor kialakítású: egy középső magból és egy külső abroncsból áll, amit egy horony kapcsol össze. Ez a különleges felépítés 1996-tól 2019-ig ötvözettel bevont acélból készült változatban készült, majd ezt követték a ma is használt színesfémötvözetből készült példányok.

Bár ez az érme mindennapos fizetőeszköz, egyes változatai, főleg a korai példányok vagy a sorozatgyártás előtti próbaveretek, ma már komoly összegekért cserélnek gazdát a numizmatikai piacokon.

Próbaveret? Itt kezdődik a kincsvadászat

A próbaveret olyan érmét jelent, amit még a tömeggyártás megkezdése előtt készít el a Magyar Pénzverő Zrt., tesztelési céllal. Ezek jellemzően nem kerülnek forgalomba, és kis példányszámban készülnek, ami rendkívül ritkává és keresetté teszi őket.

A Vaterán jelenleg két darab 1996-os próbaveret is elérhető, darabonként 149 ezer és 181 ezer forintért. Ezekből mindössze 50-50 példány készült. A Vaterán a 2012-es változatért már 428 ezer forintot kér az eladó, nem véletlenül: ritka szép állapotban van, és hátoldalán olvasható a „próbaveret” felirat.

A ritka próbaveretekért akár több százezret is elkérnek. Forrás: Vatera

Mire figyelj, ha ellenőrizni akarod az érmédet?

  • Gyártási év: a korai, 1996–2004 közötti évjáratok értékesebbek lehetnek.
  • Állapot: minél szebb, annál többet ér.
  • „Próbaveret” felirat: ha ezt látod rajta, nagy valószínűséggel ritkaságról van szó.
  • Különleges kiadások: például a 2024-es évfordulós százas az MNB fennállásának 100. évfordulójára készült.

Gyűjtői érték vagy befektetés?

Az érmék – különösen a ritka, jó állapotú darabok – nemcsak eszmei, de egyre gyakrabban befektetési értékkel is bírnak. Egy próbaveret ára az évek során akár többszörösére is emelkedhet, és a növekvő gyűjtői érdeklődés miatt ez a trend folytatódhat.

Címlapkép forrása: Pixabay