
Revolut? Eltitkolt pénz, komoly bírság – Külföldi számlákra vadászik a NAV
Egyre szorosabbra fonja a hálót a NAV és 2025-től már 116 országból érkeznek automatikusan bankszámlaadatok, köztük Revolut-számlák adatai is rálát az adóhatóság. A külföldön tartott pénzek eltitkolása már nem csak kockázatos. Sok esetben már több milliárd forintnyi rejtett jövedelemről szerez információt az adóhatóság. Érdemes minden jövedelmet bevallani.
Rejtett jövedelmekről a NAV már 116 országgal cserél bankszámla-adatokat
Nemzetközi egyezmények és uniós jogszabályok alapján a magyar illetőségű adózók külföldön vezetett pénzügyi számláiról is automatikusan érkezik információ. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2025-től már 116 joghatósággal oszt meg automatikusan bankszámla információkat, ami új szintre emeli a külföldi jövedelmek nyomon követhetőségét. A hatóság célja egyértelmű, feltárni az eltitkolt jövedelmeket és visszaszorítani az adóelkerülést – közölte a hivatal.
Több mint 1,4 millió külföldi bankszámláról kapott adatot a NAV
A 2023-as adóévre vonatkozóan 91 országból érkeztek számlainformációk, amelyek összesen 1,4 millió külföldi bankszámlát érintettek. Ezek között jelentős arányban szerepeltek Revolut-számlák is, amelyek egyre népszerűbbek a magyar lakosság körében.
A nemzetközi egyezmények – köztük az OECD CRS (Common Reporting Standard) rendszere – lehetővé teszik, hogy a magyar illetőségű adózók külföldön vezetett pénzügyi számláinak adatai automatikusan eljussanak a NAV-hoz.
Az adóbírságoknál a vizsgálatok már most milliós tételekről van szó
Az szja-bevallás beküldése előtt érdemes átnézni a tervezetet, hogy az minden, 2024-ben megszerzett jövedelmet tartalmaz-e. A leggyakoribb jövedelemtípus, amelyről a hivatalnak nincs meg minden adata a kitöltéshez, a lakáskiadásból és az ingatlaneladásból származó jövedelem, de ilyen a kamat, az osztalék és egyéb tőkejövedelmek, amelyek gyakran érkeznek külföldön vezetett számlákra. A NAV ezekre a számlákra rálát, érdemes minden jövedelmet bevallani, a tervezetet kiegészíteni.
A NAV vizsgálja, hogy az adózók a külföldön vezetett számlákra érkező jövedelmeiket is szerepeltetik-e bevallásaikban. 2025-ben 93 országból kapott számlainformáció alapján mintegy háromezer adózónál kezdett vizsgálatot a NAV. Az előző év számlainformációi alapján 2,5 milliárd forint be nem vallott jövedelem, és 461 millió forint eltitkolt adót tárt fel a hatóság.
Ez azt jelenti, hogy a külföldi számlákon tartott vagy érkező jövedelmek már nem maradnak észrevétlenek. És ha nem szerepelnek az adóbevallásban, komoly következményekkel járhatnak.
Mi várható 2025-ben?
A 2024-es év pénzügyi számlainformációit a NAV 2025 második felében fogja megkapni és feldolgozni. Ezt követően:
-
Elemzésre kerülnek az adatok
-
Célzott ellenőrzések indulnak, elsősorban a nagy összegeket mozgató, illetve be nem vallott jövedelmeket feltételező számlák kapcsán
NAV: Nem éri meg eltitkolni a külföldi jövedelmet
A NAV közleményében figyelmeztet, aki külföldi számlára kap jövedelmet, annak ezt az adóbevallásában is szerepeltetnie kell. Ellenkező esetben:
-
az eltitkolt jövedelem után adót kell fizetni,
-
emellett adóbírság és késedelmi pótlék is terheli a mulasztást.
A NAV szerint nem éri meg az eltitkolás, mivel az automatikus adatcsere révén az információk előbb-utóbb biztosan megérkeznek a hivatalhoz, és az eljárások elindulnak.
A globális pénzügyi átláthatóság új korszaka zajlik, amelyben a NAV nemzetközi együttműködésekre támaszkodva már szinte valós időben lát rá a magyar állampolgárok külföldi bankszámláira is. Aki megfeledkezik ezek bevallásáról, komoly pénzügyi kockázatot vállal – különösen akkor, ha nagyobb jövedelmek érkeznek külföldi fintech-számlára, például Revolutra vagy Wise-ra.
Címlapkép forrása: Unsplash