
Remekel a magyar BMI
A foglalkoztatottság 50 pont felett
Az adatok szerint a bővülés huszonkettedik hónapja tart. Az elmúlt egy évben egyszer sem volt 50,0 pont alatt az index, ami arányaiban kedvezőbb a 2013. június és 2014. május között eltelt évhez képest.
A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
A felmérésben vizsgált részindexek többsége nőtt áprilishoz képest. A foglalkoztatottságot jelző index ismét 50 pont fölé emelkedett, értéke magasabb lett áprilishoz képest, és a második legmagasabb májusi 1995 óta. A termelési mennyiség indexe nőtt áprilisi értékéhez képest, és a termelt mennyiség emelkedését jelzi ötödik hónapja.
Felülteljesítenek a mutatók
A mostani érték kiemelkedőnek számít, az elmúlt 20 évben egyszer sem volt magasabb az index értéke májusban. Az új rendelések indexe enyhébben nőtt, a mostani így a hetedik legmagasabb májusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya magasabb lett, és felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.
A beszerzési mennyiség indexe növekedett áprilisi értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség emelkedését is jelzi. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a hatodik legmagasabb májusi adat. A beszerzési árak esetében az árak növekedési üteme folytatódott, és erősebb növekedésbe váltott a válaszadók jelzése szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után második hónapja emelkednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizenkettedik legmagasabb májusi.
A késztermékkészletek szintje májusban is alacsonyabb lett. A korábbi májusi értékeket nézve az idei átlagosnak mondható, és a tizenkettedik legmagasabb 1995 óta. A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent áprilishoz képest, de egyhavi szűkülés után ötödször jelzi az import mennyiségének újbóli növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex értéke is csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont felett maradt.