2025 május 10

Pokolgéppel támadtak, de életben maradt a legénység

A 21. század az ultramodern technika és a fejlett technológia százada, amely olyan haditechnikai eszközöket és fegyvereket ad a katonáknak, amelyeket korábban nem ismertek. Friss hír, hogy az ukrán polgárháborúban lelőttek egy orosz drón repülőgépet, amely felderítést végzett a szomszédos ország területein. Pilóta nélkül, a legkorszerűbb technológiával felszerelve repült a gép az idegen terület felett.

Szárazföldön a Leopárd az úr

A korábbiakban ismertettük a világ vezető országainak hadseregeit. Beszámoltunk arról is, hogy az államok, milyen összegeket fordítanak a fegyverkezésre. Most azt ismertetjük, melyek  a szárazföldön, a tengereken, a levegőben alkalmazott legjelentősebb hadieszközök.

A szárazföldi hadműveletek egyik legfejlettebb eszköze a Leopard 2 harckocsi számos változata. Bármilyen furcsa, ezt a harci eszközt még a hetvenes években fejlesztették ki. Azóta folyamatos fejlesztéseken ment át, s ma is a német Bundeswehr fő harckocsi típusa. A hadieszközt  a Krauss-Maffei-Wegmann cég gyártja. A harckocsi fő fegyverzete a Rheinmetall L/44 (a 2A6 változaton L/55) 120 mm-es űrméretű, sima csövű harckocsiágyú, amelyet kétsíkú lövegstabilizátorral láttak el. A Bundeswehr két fő lőszertípust alkalmaz hozzá, a DM-33 KE APFSDS-T leválóköpenyes, űrméret alatti szárnystabilizált páncéltörő lőszert és a DM-12 MZ HEAT-MP-T többcélú, szárnystabilizált kumulatív lőszert. Ezekkel 6000 m-es távolságra lévő célokat is meg tud semmisíteni. A lőszerből összesen 42 darabot vihet magával.

A harckocsit első alkalommal 2007. november 7-én támadták meg Afganisztánban pokolgéppel. A harckocsi nem sérült meg komolyan és a legénység is sértetlen maradt. A kanadai parancsnok egy email-ben a következőket írta a Német Védelmi Minisztérium tisztjeinek: „A legénység ráhajtott egy pokolgépre és először nyílt alkalmuk tesztelni a Leopard 2A6M képességeit. Úgy működött, ahogyan vártuk.”

A világ első ötödik generációs harci repülőgépe

A levegőben az egyik úr az F–22 Raptor amerikai gyártású nehéz vadászbombázó, a világ első ötödik generációs harci repülőgépe. Az Amerikai Légierőnél az F–15 Eagle és az F–117 Nighthawk repülőgépet váltották le vele. Kiemelkedő manőverező képessége, lopakodó kialakítása, fejlett avionikája és fegyverzete miatt jelenleg kevés olyan repülőgéptípus van, amely a siker reményével vehetné fel vele a harcot. Repülési képességei és manőverező képessége a többi vadászrepülőgéppel szemben a szuperszonikus sebességtartományban is jó.

A tengerekben a világ egyik legfejlettebb eszköze a 212 A elnevezésű tengeralattjáró. Jelenleg ezzel van felszerelve a német és az olasz haditengerészet. A 212 A-t az ARGE U 212 munkaközösség fejlesztette ki a Howaldtswerke-Deutsche Werft Nordseewerke (NSWE) megbízásából. Ez a tengeralattjáró az aktuális német csúcskategóriát jelentő, levegőfüggetlen meghajtással rendelkezik. A 212A  típusú hagyományos meghajtású tengeralattjáró úgy van kialakítva, hogy a tengerfenékre biztonságosan lefeküdhet.

Felgyorsulhat az űrfegyverkezési verseny

Az űrfegyverkezés a válságos időszakban látszólag kissé háttérbe szorult. Abban azonban nem bízhat az emberiség, hogy ez így is marad. Főként az amerikai hadsereg erőlteti a kutatásokat. Nemrég arról értesülhettünk, hogy hét hónapos tesztrepülés után elindult az amerikai hadsereg X-37B nevű űrjárműve. Arról nincsenek információk, hogy a gép fedélzetén mit vitt a hét hónapos Föld körüli útra. Szakértők attól tartanak, hogy a válság lecsengésével felgyorsul az űrfegyverkezési verseny.