2025 április 30

Pesszimista az iparkamara

A DIHK csütörtökön ismertetett, 24 ezer vállalat véleményén alapuló felmérése szerint a szokatlanul hosszú és kemény tél késleltette a gazdaság felpörgését, és az eurózóna gazdaságainak válsága miatt mérséklődik az exportkereslet. „Az európai gazdaság a reméltnél lassabban stabilizálódik, és a cégek kedvezőtlenebbül ítélik meg helyzetüket, mint az év elején” – írja a jelentésben Martin Wansleben, a DIHK elnöke.

A kamara azonban úgy látja, hogy a következő hónapokban javul a helyzet, noha félő, hogy a kivitel nem lendül fel a remélt mértékben. Jövőre azonban már 1 százalékkal bővül a hazai össztermék, igaz, hogy a prognózist súlyos bizonytalansági tényezők terhelik, mindenekelőtt az eurózóna állapotának alakulása.

Az első negyedévben a vártnál kevésbé, csak 0,1 százalékkal nőtt a gazdaság. Az export, amely hagyományosan a német gazdaság motorja, az első negyedévben 1,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, és a DIHK szerint a vállalatoknak csak 30 százaléka bízik kivitelének növekedésében, míg 13 százalékuk csökkenésre számít.

A felmérés a bizonytalansági tényezők közt említi az Európai Unió és Kína közt kiéleződőben lévő kereskedelmi feszültségeket. Világszerte, de Németországban különösen, az is aggodalmat kelt politikusok és gazdasági szereplők körében, hogy Japán export hajtotta kitörése a stagnálásból csökkentheti más térségek növekedési potenciálját. Minthogy azonban ugyanezek évekig sürgették Tokiót, hogy keltse életre gazdaságát, új keletű panaszkodásuk nem hiteles. Mindamellett a DIHK jelentésében Martin Wansleben annak a véleményének ad hangot, hogy Japán nem tudja megoldani problémáit a jen leértékelésével, ehelyett versenyképességét kellene javítania.