Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 18

Pawel Durov szerint abszurdak a vádak ellene

A Telegram alapítója, Pawel Durov ellen pénzmosás, kábítószer-kereskedelemre való felbujtás és visszaélésszerű anyagok terjesztése miatt indult nyomozás Franciaországban. Ügyvédje visszautasítja a vádakat.

Pawel Durowv a Telegram főnökének francia ügyvédje kommentálta a megindított nyomozást, és tagadta a vádakat. David-Olivier Kaminski ügyvéd szerint a Franceinfo  és a BFM TV egybehangzó jelentései szerint „teljesen abszurd azt állítani, hogy egy közösségi hálózat vezetője” az ügyfeléhez hasonlóan bűncselekményekbe keveredett volna.

Ennek megfelelően a Telegram teljes mértékben megfelel a digitális szektorra vonatkozó európai szabályoknak – mondta Kaminski ügyvéd újságíróknak. „A Telegram ugyanolyan szabványok szerint moderál, mint a többi közösségi hálózat” – mondta a francia ügyvéd.

Hivatalos nyomozás indult

Amint az ügyész szerda este bejelentette, Durov ellen hivatalos nyomozás indult. A Telegram főnökét bűnpártolással gyanúsítják, többek között gyermekbántalmazási anyagok szervezett terjesztésével és kábítószer-kereskedelemmel. Folyik a nyomozás állítólagos pénzmosás és az igazságügyi hatóságokkal való nem megfelelő együttműködés miatt.

Durovot, aki csaknem négy napot töltött a rendőrség őrizetében, miután szombaton letartóztatták egy Párizs melletti repülőtéren, ötmillió eurós óvadék ellenében szabadlábra helyezték. A vállalkozó nem hagyhatja el Franciaországot, és hetente kétszer jelentkeznie kell a rendőrségen – közölte a párizsi ügyészség.

A Szentpéterváron született Pawel Durov 2013-ban bátyjával, Nikolajjal indította el a Telegram csevegőalkalmazást. Az alkalmazást évek óta az egyik leginnovatívabbnak tartják a messenger piacon, és már régóta nem csak közvetlen kommunikációt tesz lehetővé az egyes felhasználók között, hanem csatornáival és csoportjaival versenyez a közösségi média platformjaival is.

Durov, óvadék ellenében szabadlábon

Az alkalmazás üzemeltetőit azonban az elmúlt években többször is kritizálták, mert hozzáférhetetlenek voltak a rendvédelmi hatóságok számára. A cég hivatalos címére például Németországból érkező megkeresések sokáig megválaszolatlanok maradtak.

Emmanuel Macron francia elnök, aki köztudottan a Telegram lelkes felhasználója, a hét elején kijelentette, hogy Durov letartóztatása „semmiképpen sem politikai döntés”. Hozzátette: a vizsgálatról az igazságügyi hatóságok döntöttek, nem a kormány.