2025 április 27

Pápa póker – A kardinálisok játszmája után, kinek száll fel a fehér füst?

Ferenc pápa meghalt, megkezdődött a sede vacante. Már a temetés előtt sokan kíváncsiak voltak, ki lesz a következő pápa.

Ferenc pápa húsvét hétfőn halt meg 88 éves korában. A hívők gyászolnak szerte a világon. Halálával megkezdődött az úgynevezett sede vacante, vagyis az az időszak, amikor a Szentszék üres. Az utód megválasztásával zárul ez az időszak. A pápát konklávén választják meg ( az eljárásról itt olvashat  bővebben), amelyen az összes jogosult bíboros találkozójával zajlik le.

A 252 bíboros közül 135-en szavazhatnak, mégpedig mindazok, akik Ferenc pápa halála napján még nem töltötték be 80. évüket. Emellett ott lenne Giovanni Angelo Becciu bíboros, aki még 80 év alatti, de 2020-ban lemondott bíborosi jogairól.

Pápák és utak

Milyen utat választ a jövőben a katolikus egyház? Ferenc „megújítóként” került hatalomra, de ellentmondásos örökséget hagyott hátra. Az utód kiválasztása „bonyolult lesz” – mondja a híres vatikáni szakértő, Marco Politi. Kemény küzdelemre számít az ultrakonzervatív és a progresszívebb bíborosok között – írja német Spiegel magazin.

A táborok most a konklávé kezdetéig gyülekeznek, legkésőbb 20 nappal a pápa halála után dönteni kell. Nehéz megmondani, hogy vannak-e igazi kedvencek. Valójában a múltbeli spekulációk néha pontatlannak bizonyultak. Ferencet például 2013-as megválasztása előtt sok fogadóiroda nem tartotta a legjobb jelöltek között. Azon férfiak listája, akiket „papabilnak” tartanak, alkalmasak pápának. Ennek ellenére már keringenek a nevek. Erről a Spiegel magazin közölt sszeállítást:

Pietro Parolin

A hetvenéves, Velence közeli észak-olasz több, mint egy évtizede a Vatikán második embere. Parolint kiváló személyiségnek, kulturáltnak, diplomatikusnak, érzékenynek tekintenek. Nem sokkal a megválasztása után Ferenc a képzett diplomatát és a kánonjog doktorát bíboros államtitkárrá nevezte ki. Azóta Parolin az ügyvezető, ő képviselte a pápát, amíg Ferenc kórházban volt.

Az olaszt nagyon hatalomtudatosnak tartják. Parolin soha nem játszott kiemelkedő szerepet az egyházon belüli vitákban olyan kérdésekről, mint az abortusz vagy a melegek jogai, bár egyszer elítélte az azonos neműek házasságát, mint „az emberiség vereségét”.

Pierbattista Pizzaballa

Talán a legizgalmasabb nevű férfi. Jeruzsálem patriarkájaként és így a katolikus egyház képviselőjeként a Szentföldön az olasz Pizzaballa a világ egyik legnehezebb egyházmegyéjét vezeti. Itt a keresztények gyakran a frontok között találják magukat. Pizzaballa minden nehézség ellenére hídépítőnek tartja magát a közel-keleti konfliktusban. Pizzaballa a ferences-rendből származik, hatvanéves, a Bergamo mellett született pap az egyik legfiatalabb a jelöltek között.

Matteo Zuppi

Az olasz püspöki konferencia elnökeként a hatvankilenc éves férfi a Vatikán egyik központi alakja. A bolognai püspököt jó kapcsolattal rendelkezőnek és nagyon befolyásosnak tartják. Jelenleg az egyik legkényesebb pozíciót tölti be. Különmegbizottként csaknem három éve közvetít az orosz-ukrán háborúban, eddig siekertelenül. A haladók és a konzervatívok egyaránt gyakorlatiasnak tartják.

Jean-Marc Aveline

A marseille-i érsek 1958 karácsonyán született Algériában, amely akkor még Franciaország része volt. Marseille külvárosában nőtt fel. Ma az ország déli részén fekvő kikötőváros érseke. Aveline-t az emberekhez közelállónak tartják, ez az egyik jellemvonása, amelyben a néhai pápához hasonlít. Aveline ezáltal a halott pápa hagyatékának fennmaradását képviselné. Egyesek szerint ez ellene szól, mivel két hasonló pápa egymás utáni megválasztása ritka az egyház történetében.

Erdő Péter

Magyarország prímása, Esztergom- budapesti érsek, a „papabilitásnak” tartott bíborosok között konzervatív egyházi embernek számít. A hetvenkét éves férfi különösen ismert egyházi kérdésekben, Ferenc egyik elődjével, XVI. Benedekkel ápolt jó kapcsolatot. Erdő némi kritikával szemlélte Ferenc reformtörekvéseit.

Luis Antonio Tagle

Az egykori manilai érsek már több éve Rómában él. A Fülöp-szigetekről származó klerikust 2019-ben Ferenc nevezte ki a Népek Evangelizációs Kongregáziójának bíborosi prefektusává. Jelenleg az így létrejött Evangelizációs Dikaszterium pro-prefektusa, amely a Kúria egyik legfontosabb posztja.

Fridolin Ambongo Besungu

Már egy ideje azt kérik, hogy hamarosan jöjjön egy afrikai pápa. Manapság a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosának, Kinshasa érsekének a neve hangzik el a leggyakrabban. A hatvanöt éves férfi meglehetősen konzervatívnak számít az európai és észak-amerikai bíboros társaihoz képest. Mégis ő az egyik legjelentősebb afrikai egyházi képviselő.

Raymond Burke

A hetvenhat éves amerikai bíborost, St. Louis egykori érsekét a néhai pápa egyik legkeményebb ellenfelének tartották. A konzervatív, kemény vonalas pap még az óvatos reformkísérleteket is bírálta. Például a homoszexuális párok áldását is. A nagyobb változtatások, mint például a cölibátus eltörlése vagy a nők papi hivatása biztosan nem lehetséges vele.

Miután Burke nyilvánosan bírálta Ferencet, a Vatikán csökkentette a fizetését. Le kellett mondania négyszáz méteres lakásáról is. Korábban megfosztották a Máltai Lovagrend bíborosi védőszenti tisztségétől. A Fehér Ház szívesen látná pápának, esélyeit azonban meglehetősen csekélynek tartják.

Jean-Cloude Hollerich

A luxemburgi érsek a Vatikán egyik legbefolyásosabb embere. A jezsuiták több fontos dikasztériumban ülnek, a legmagasabb kúriai hivatalokban, amelyek egyfajta világi szolgálatnak felelnek meg. A hatvanhat éves, több nyelven beszélő férfi az összes uniós tagállam Püspöki Konferenciáinak Bizottságát vezeti. A közelmúltban tartott világszinóduson a néhai Ferenc pápa bizalmasa volt.

Mario Grech

A hatvannyolc éves, Gozóról származó Grech-et Ferenc pápa nevezte ki a Püspöki Szinódus főtitkárává, így kulcspozíciót tölt be. Grech konzervatívból reformistává változott, Ferenc hűséges támogatójaként tartották számon. Az LMBTQ és a modern családi konstellációkkal kapcsolatos nyílt szavai nagy feltűnést keltettek, magától a pápától is tapsot kapott.

Juan José Omella

Omellát az emberekhez közelállónak tekintik. Magas címe ellenére szerényen él, egyházi pályafutását a lelkipásztorkodásnak, a társadalmi igazságosság előmozdításának szenteli. Ferenchez való közelsége nyilvánvaló. Omella 1946-ban született Spanyolország északkeleti részén. Barcelona érseke.

Peter Kodwo Appiah Turkson

Az afrikai kisvárosból származó hetvenhat éves Turkson az első szubszaharai afrikai pápajelölt. János Pál pápa 1992-ben Cape Coast érsekévé, 11 évvel később pedig a nyugat-afrikai Ghána állam első bíborosává nevezte ki. A bukmékerek szerint 2013-ban még a pápa kedvencének tartották. Nagyon konzervatívnak tartják, becsmérlő megjegyzéseket tett a homoszexualitásról.

Anders Arborelius

A pápai utódlásról szóló találgatásokban a hetvenöt éves stockholmi püspök neve is kering. A svéd pap húszévesen tért át a katolikus hitre, ő az első katolikus bíboros Svédországban. 2017-es kinevezését Ferenc újabb kísérletének tekintették, hogy elérje azokat a régiókat, ahol a katolikusok kisebbségben vannak.

Fotó: Index, Északi Fény

Legnézettebb Tartalmak