2025 május 22

Pánikolnak a piacokon?

BÉT_bux_tozsde_121207Nem enyhül a feszültség

Saághy Pál, az Equilor Befektetési Zrt. vezető üzletkötője elmondta: továbbra is folytatódik a nyomás, nem enyhült a feszültség a nemzetközi piacokon, ezért tovább tart a borongós hangulat a budapesti tőzsdén. Szerinte a tengerentúli hatások miatt akár 2 százalékkal a hétfői záróértéke alatt nyithat a magyar piac, és „túl sok jóra nem számíthatunk”. Elmondta, igazán piacmozgató makrogazdasági adat nem lesz.

Német Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedelmi igazgatóhelyettese szerint is folytatódik a fejlődő piacokon kezdődött gyengülés, a tőkekivonás, az európai piacok, így a BÉT is nagyjából 1,0 százalék körüli mínuszban nyithat. A nap kérdésének nevezte, hogy a forint árfolyama elindul-e a 315-ös szint felé. Jelenleg nem mutat gyengülést, így bizakodást keltő – tette hozzá.

Egyre nagyobb a pánik a világban, a „borzalmas” hétfői amerikai zárást hasonló ázsiai követte és kedden reggel Európa is határozott mínuszban készül nyitni – mondta Balásy Zsolt, az MKB Bank részvénystratégája. Hozzátette, hogy ehhez képest a magyar piac még egészen jól tartja magát. A magyar részvények relatív védettségét még magyarázhatja a térség elhagyatottsága, a forint sem gyengül tovább a múlt héten látott szintek alá, sőt, reggel erősödik – vélekedett a szakértő.

csökkenés le index 121108Tegnap is mínusszal zártunk

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 405,77 pontos, 2,14 százalékos csökkenéssel, 18 552,47 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 10,8 milliárd forint volt. A Mol árfolyama 290 forinttal, 2,05 százalékkal 13 880 forintra csökkent, 1,1 milliárd forintos forgalomban.

Az OTP részvények ára 70 forinttal, 1,65 százalékkal 4170 forintra esett, forgalmuk 6,4 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom 2 forinttal, 0,65 százalékkal 308 forintra gyengült, forgalma 498,2 millió forint volt. A Richter árfolyama 165 forinttal, 3,53 százalékkal 4515 forintra csökkent, forgalma 2,6 milliárd forintot ért el.

Csökkenés mindenütt

Hétfőn erős eséssel zártak a New York-i értéktőzsde főbb mutatói. A 30 vezető iparvállalat indexe, a Dow Jones ipari átlag 2,08 százalékkal 15 ezer 372,8 pontra, az elmúlt három és fél hónap legalacsonyabb értékére zuhant. Előzőleg a vezető nyugat-európai tőzsdék szintén gyengültek, a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények együttes mutatója több mint három százalékkal állt év végi értéke alatt.

Az ázsiai – és azt megelőzően az amerikai – tőzsdék esését a hétfőn közzétett és kiábrándítóan alacsonynak bizonyult januári amerikai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) idézte elő. Az amerikai gazdasági növekedés lehetséges lassulásának kilátása átmenetileg a dollár árfolyamát – november óta az első alkalommal – a 102 jenes szintről 100 jen közelébe szorította le, ami a japán exportőr vállalatok részvényeit helyezte nyomás alá.