
Ötvenöt milliárdot ér a Supra Alapok tortaszelete
Az OTP Alapkezelő által kezelt alapok közül a két legsikeresebb és legnagyobb abszolút hozamú alap az OTP Supra Alap és az OTP EMDA Alap. Az Alapkezelő két legsikeresebb terméke idén májusban töltötte be az ötödik születésnapját, ahol bizony volt mit ünnepelni. A Supra Alap „tortaszelete” az 55 milliárd forintos kezelt vagyon alapján a legnagyobb hazai alap a kategóriájában, míg az OTP EMDA Alap is komoly 11 milliárd forintot meghaladó vagyont kezel. Ezekben az alapokban relatíve kicsi az intézményi rész, a többi lakossági: lakossági prémium illetve privát banki kitettség.
A kötvénypiac növekedése az elmúlt egy évben rendkívülinek mondható.
Tavaly kb. 6%-al nőtt, a mostani évben 10% körül volt a kötvény piac növekedése ahogy a banki kamatok csökkentek. További fő hajtóerő volt, hogy masszív állampapír vásárlási kampány zajlott az elmúlt évben.
A származtatott eszközöket is használó hazai abszolút hozam alapok sikerének titka, hogy az elmúlt 5 év folyamatosan változó piaci viszonyai között is kiemelkedő hozamot tudott elérni, miközben az árfolyam ingadozást ésszerű keretek között tartották. Eső, emelkedő és trend nélküli piacon tehát egyaránt képesek hozamot termelni. Az ügyfelek számára önállóan nem megvalósítható befektetési stratégiákat kínálva bármilyen eszközkategóriában nyithat eladási vagy vételi pozíciókat a rugalmas befektetési politikának köszönhetően.
Szalma Csaba befektetési igazgató, az OTP Supra Alap kezelője a siker titkáról és magáról az eszközosztályról:
Az Abszolút hozam stratégiák folyamatosan tudtak eredményt termelni a 2008-as évektől kezdődő válságos időszak ellenére. Be tudták bizonyítani, hogy a válság után is van élet. Az OTP Bankról vagy az OTP Alapkezelőről változóban van az a sztereotip berögződés, hogy nagyok, de épp ezért rugalmatlanok vagy egy kicsit lassúak – mert az eredményekből éppen az ellenkezője derül ki. Az OTP Alapkezelő az Abszolút hozam alapokban meghatározó tényező.
Az alap vagyona azóta nő rendkívül dinamikusan, amióta a magas hozamra törekvés mellett határt szabtunk az árfolyam ingadozás mértékének, így befektetőink kedvező kockázatarányos hozamot érhettek el. Az alap az indulásától számítva, átlagosan évi 28,76% hozamot ért el.
Az elmúlt 10-15 évben a befektetők számára elég kényelmes volt a helyzet. Magas reálhozamok voltak, amelyre ha valaki belépett, hosszú távra tudott magas hozamú eredményeket garantálni. Ez mára alaposan megváltozott. A fejlett országok jegybankjainak intézkedései hatására rendkívül alacsony kamatok alakultak ki az egész világon. Ezeket az alacsony kamatokat importáljuk mi is. Mindenki lázasan kutatja, hogy honnan lesz kamata a megtakarításaira. Itt jön a képbe egy új eszköz osztály, ami függetlenedni tud a kamatok vagy a részvények piacától. Arra törekszik, hogy megpróbál többletértéket teremteni és a befektetők – akik mivel mindenhol a világon alacsony kamatok alakultak ki – megpróbálnak vadászni a magasabb hozamokra. Ez Magyarországon is így lesz, és azt gondolom, hogy az ilyen típusú termékek térnyerése tovább fog erősödni, hiszen azok az alapok, melyek bizonyítottak az elmúlt 5 évben, hogy hosszabb távon a pénzpiaci hozamoknál magasabb hozamokat tudnak hozni, azok a jövőben is érdeklődést fognak kiváltani és ez tapasztalható a számokban az idei év flowjából az látszik, hogy az abszolút hozamok alapokba hatalmas mennyiségű pénz áramlott be.
Ez a tendencia még jobban fog erősödni a jövőben. Amit tapasztaltunk: a magas és a pénzpiaci szinteket meghaladó hozam önmagában nem elég, nem mindegy, hogy mellé milyen ingadozás párosul. Az első években arra lőttünk, hogy népszerű alap legyen a miénk, a legmagasabb hozamokra lőttünk. Haladjuk meg a 30%-ot, a kockázatokkal ne foglalkozzunk. De azt tapasztaltuk, hogy nem tudtunk annyi pénzt bevonzani ezzel a stratégiával mint amennyire jónak hittük a teljesítményt. Azt láttuk, hogy az emberek nagyon érzékenyek bizonyos kockázati szint fölött. Lehet, hogy egy kicsivel nagyobb a hozam, de az ezzel járó többlet kockázatot már nem vállalják. Inkább a biztosabb, de kevesebb felé mozdulnak. Így arra jutottunk – három és fél év után -, hogy lejjebb kell vinnünk az alapok ingadozását, hogy azoknak az érdeklődését is fölkeltse, akik szeretik a magas hozamot, meg is vennék, csak egy kicsit kell, hogy kisebb legyen az alapok ingadozása. Ez a stratégia végül sikeresnek bizonyult, ezt követően jelentős tőkebeáramlást figyelhettünk meg az alapjainkba.
Az a célunk, hogy továbbra is az elmúlt másfél évre jellemző 10-20%-os szórási sávban levő ingadozást biztosítsunk, és e mellé tudjunk produkálni egy szép hozamot a befektetőinknek, és hogy továbbra is megtaláljuk azokat az eszközöket, amin nyerni lehet. Az elmúlt időszakban ez sikerült, ezt bizonyítják a számok. Az a célunk, hogy a jövőben is szép hozamokat érjünk el.
Az eddigi stratégia: buy and hold nem biztos, hogy megfelelő lesz a jövőbeli a befektetőknek. Az jól látható, hogy hatalmas részvénypiaci felfutás 2007-re 2008-ra kifulladt és némely indexek laminárisan tudtak annál magasabb szintekre is erősödni, azt lehet tapasztalni, hogy globálisan a részvénypiacok nem csináltak semmit az elmúlt 5-6 évben.
Kinek való a származtatott eszközökkel való befektetés?
Azonban nem mindenkinek való a származtatott alapokba való befektetés. Csak akik hisznek az aktív vagyonkezelés hozzáadott értékében, ám a saját számlás trading helyett vagyonkezelőre bíznák a befektetési tevékenységet. Azaz 3-5 éves időtávon is vállalják a számottevő kockázatot a kockázatmentes hozam felett elérhető jelentős többlethozam érdekében. Ezek a befektetők a hosszú távú alacsony hozamkörnyezetre és a magas részvénypiaci volatilitásra számítva, kiemelkedő hozamú befektetési lehetőséget keresnek a klasszikus benchmarkolt befektetési termékek helyett. Nem kívánják az árfolyamokat naponta figyelni és tranzakciókkal foglalkozni, hanem az OTP Alapkezelő szakemberinek több évtizedes gyakorlatára támaszkodva mindössze a befektetési alapokat megvásárolva kényelmesen hátradőlhetnek.
Nagyon fontos, hogy befektetéseknél ne ragaszkodjunk semmilyen eszközosztályhoz, hanem próbáljuk meg azokat az időzítési pontokat megtalálni amikor érdemes egyik eszközosztályból átmenni a másikba, illetve eszközosztályon belül is a részvénypiacok rendkívül különbözően teljesítenek. Feltörekvő – fejlett piaci részvények, országoktól szektoroktól függően, ez a flexibilitás megmarad mindenképpen hasznára válik a befektetőknek, én a következő 5 évtől azt várom, hogy továbbra is egy olyan piacon leszünk, ahol a jól időzített kereskedésnek fontosabb szerepe lesz mint egy buy and hold stratégiának. Amikre kiválóak lesznek azok a termékek amiket kezelünk.
Én azt gondolom, hogy a következő időszakban töretlen népszerűségnek fognak örvendeni ezek az alapok, ezek vannak megfelelően kalibrálva a jelenlegi piaci környezethez.
Abszolút hozamú stratégiák tőkevédelem mellett
A kezelt vagyon folyamatos növekedése és az általános befektetői érdeklődés arra késztette az OTP Alapkezelőt, hogy a kevésbé kockázatvállaló ügyfelek számára is elérhetővé tegye a rugalmas, abszolút hozamú stratégiákat. A zárt végű, általában 3,5 éves futamidejű OTP Szinergia Alapok tőkevédelem és biztosított hozam mellett nyújtanak részesedést az OTP Alapkezelő főként abszolút hozam stratégiával kezelt alapjainak teljesítményéből. Az eddig lezárult négy sorozat jegyzése során a befektetők összesen 22,5 milliárd forintot helyeztek el az alapokban.