2024 december 25

Oroszország kínai motorokkal támad: új kamikaze drónok az ukrajnai háborúban

Oroszország tavaly elkezdte gyártani a Garpiya-A1 nevű, nagy hatótávolságú támadó drónt kínai motorok és alkatrészek felhasználásával, amelyet az ukrajnai háborúban vetett be – állítják két európai hírszerzési ügynökségtől származó források és a Reuters által megtekintett dokumentumok.

A hírszerzési anyagok – amelyek között szerepelt egy gyártási szerződés az új drónra, a gyártási folyamatról szóló vállalati levelezés és pénzügyi dokumentumok – arra utaltak, hogy az IEMZ Kupol, egy orosz állami tulajdonú fegyvergyártó, az Almaz-Antey leányvállalata, 2023 júliusa és 2024 júliusa között több mint 2500 Garpiya drónt gyártott.

Az új orosz drón kínai technológiát alkalmaz, és eddig nem számoltak be róla. Az IEMZ Kupol és az Almaz-Antey nem válaszoltak a megkeresésekre.

A két hírszerzési forrás szerint a Garpiya – amely oroszul „Harpy”-t jelent – katonai és polgári célpontok ellen is bevetésre került Ukrajnában, jelentős károkat okozva az infrastruktúrában, valamint polgári és katonai áldozatokkal járva.

Háború – képek a drón rocsairól

A források megosztották a Reuters-szel az Ukrajnában készült, a Garpiya roncsait ábrázoló képeket, de nem adtak további részleteket. A Reuters talált információkat, amelyek alátámasztják ezt a következtetést, de nem tudta függetlenül ellenőrizni a képeket.

A források kérték, hogy nevüket és ügynökségüket ne hozzák nyilvánosságra az információ érzékenysége miatt. Azt is kérték, hogy bizonyos részleteket, például a dokumentumokban szereplő dátumokat tartsák vissza.

Samuel Bendett, a washingtoni székhelyű Center for a New American Security nevű agytröszt vezető kutatója a Reuters-nek azt mondta, hogy ha a Garpiya létezése beigazolódik, az Oroszország iráni tervezésű, nagy hatótávolságú drónoktól való függetlenedését jelentheti. „Ha ez tényleg megtörténik, az azt jelezheti, hogy Oroszország most már nagyobb mértékben támaszkodhat saját fejlesztésre, valamint természetesen Kínára, mivel az ukrajnai háború mindkét oldala jelentős mértékben függ a kínai alkatrészektől a dróngyártásban” – mondta.

Irán drónjai

Irán, amely nem kommentálta ezt a történetet, több mint ezer Shahed „kamikaze” drónt szállított Oroszországnak az invázió 2022. februári kezdete óta, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tavaly májusban mondta. Ezeket arra használták, hogy kimerítsék az ukrajnai háborúban a légvédelmet, és a frontvonaltól távol eső infrastruktúrákat támadják. Irán többször tagadta, hogy drónokat küldött volna Oroszországnak Ukrajnában való felhasználásra.

Az orosz védelmi minisztérium nem válaszolt a történettel kapcsolatos megkeresésre. A kínai külügyminisztérium a Reutersnek nyilatkozva közölte, hogy Peking szigorúan ellenőrzi a katonai célú felhasználásra alkalmas eszközök, beleértve a drónokat is, exportját. „Ami az ukrajnai válságot illeti, Kína mindig is elkötelezett volt a béketárgyalások és a politikai rendezés mellett” – mondta a nyilatkozat. Hozzátették, hogy nincs nemzetközi korlátozás Kína Oroszországgal folytatott kereskedelmére vonatkozóan.

NATO-felhívás az ukrajnai háborúban


A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg a múlt héten felszólította Kínát, hogy hagyja abba Oroszország ukrajnai háborújának támogatását, és azt mondta, hogy Peking segítsége jelentős tényező volt a konfliktus folytatásában.

A Garpiya „szorosan hasonlít a Shahed-re”, de több megkülönböztető jellemzője van, beleértve egy egyedi szerelhető uszonyt és Limbach L-550 E motorokat – mondta az európai ügynökség egy nyilatkozatban a Reutersnek. A motort eredetileg egy német cég tervezte és gyártotta, de most Kínában állítják elő egy helyi cég, a Xiamen Limbach. A vállalat nem válaszolt a megkeresésre.

A Reuters megvizsgált egy szerződést, amely több mint 1 milliárd rubel (10 millió euró) értékben a 2023-as év első negyedében köttetett az orosz védelmi minisztérium és a Kupol között, a drónok gyártására szolgáló üzem fejlesztésére.

A hírszerzési források szerint egy korábbi cementgyár, amely Izsevszkben, az oroszországi Udmurt Köztársaságban található, és amelyet a Kupol 2020-ban vásárolt meg, a drónok gyártására szolgál.

Beazonosításra került a izsevszki gyár

Egy Telegramon közzétett videó alapján, amely egy orosz dróngyártó üzemet mutatott be, a Reuters azonosítani tudta, hogy az izsevszki gyárról van szó, a gerendák színe és a belső építészeti elemek alapján, amelyek megegyeztek a helyszínről készült korábbi képekkel. A helyszín a környező épületek, utak és fák alapján megerősíthető volt, amelyek egyeztek az utcaképpel és a műholdas képekkel.

A Garpiya prototípusát 2023 első felében indították el a vállalati kommunikációk szerint. A termelés a 2023-as év második felében több százra emelkedett, és 2024 első felében megduplázódott, elérve a 2000 darabot – mondta az ügynökség.

Bendett, a védelmi elemző szerint az évi 2500 drón jelentős részét képezné Oroszország termelésének. Ukrajna legfelsőbb katonai parancsnoka, Olekszandr Szirszkij, a múlt hónapban azt mondta, hogy Oroszország az invázió kezdete óta közel 14 ezer csapásmérő drónt lőtt ki, köztük az iráni Shahedeket, valamint az orosz gyártású Geran-2 és Lancet drónokat.

A Reuters által megvizsgált 2023 második negyedévéből származó vállalati dokumentumok azt mutatták, hogy a TSK Vektor nevű beszállító kínai vállalatoktól szerzett be alkatrészeket, amelyeket a Kupol üzemében szereltek össze. 800 kínai motor szállítását is tervezték az új üzembe, ahol a gyártósor az év végére készült volna el.

A TSK Vektor nem válaszolt a megkeresésekre.

Az európai hírszerző szolgálat közölte, hogy aggódik amiatt, hogy a kínai cégek továbbra is olyan alkatrészeket szállítanak, amelyek lehetővé teszik az orosz nagyméretű kamikaze drónok gyártását. „Az alapvető alkatrészek oroszországi exportjának le kell állnia” – mondták. (Reuters)