
Olcsóbb a szénről megújuló energiaforrásokra váltani, mint a szénről gázra – írja egy jelentés
A TransitionZero klímaelemző cég megállapításai szerint most olcsóbb a szénről a tiszta energiára váltani, mint a szénről a gázra – köszönhetően a megújuló energiaforrások és az akkumulátortárolók csökkenő költségeinek, valamint a gázárak növekvő volatilitásának. „A szén-dioxid ára, amely ahhoz szükséges, hogy ösztönözze a széntermelésről a megújuló energiára való átállást a tárolás érdekében, negatív értékre csökkent” – mondta Jacqueline Tao, a TransitionZero elemzője. „Ez tehát lényegében azt jelenti, hogy valóban költségmegtakarítással lehet megújuló energiaforrásokra váltani” – közölték szerdán.
A jelentés azt állítja, hogy a szénről megújuló energiára való átállás globális átlagköltsége 2010 óta 99%-kal csökkent, szemben a szénről gázra való átállással. A Coal to Clean Carbon Price Index – vagy C3PI projekt segítségével a vállalat megmérte, hogy milyen szén-dioxid árszint szükséges ahhoz, hogy 25 országot motiváljon a tüzelőanyag-váltásra, a meglévő szénről a megújuló energiaforrásokra, például új szárazföldi szélerőművekre vagy napelemes fotovoltaikára plusz akkumulátorra. Eredményeik azt mutatják, hogy a szénnek a tiszta energiára való átállás ösztönzéséhez szükséges szén-dioxid-ár 2022-re átlagosan -62 dollárra esett a kibocsátott szén-dioxid tonnájára vetítve. Ehhez képest a szénről gázra való átállás ösztönzéséhez szükséges 235 USD/tCO2-hez képest.
Ez megkérdőjelezi a földgáz „híd tüzelőanyagként” betöltött helyét a szénről a tiszta energiára, például a szélre, a napra és más megújuló energiaforrásokra való átállásban. Hagyományosan a földgázt tekintették hídnak a szénről a megújuló energiaforrásokra való átmenethez, mivel a gáz elégetése alacsonyabb szén-dioxid-intenzitású, mint a széné. A szén és a tiszta szén-dioxid ára régiónként eltérő, és a piaci struktúra és az üzemanyagár-mechanizmusok különbségei miatt Ázsiában nem olyan rózsás a kép, mint az Európai Unióban – mondta Tao.
Az olyan délkelet-ázsiai országok, mint Indonézia, a Fülöp-szigetek és Vietnam még mindig viszonylag magas költségekkel szembesülnek a szénről közvetlenül a megújuló energiaforrásokra való áttérés során. Tao szerint ezek az országok hagyományosan lemaradtak a megújuló energiára való átállásban a hazai szén- és gáztermelőknek nyújtott fosszilis tüzelőanyag-támogatások miatt.
Fedezetek az éghajlati kockázatok ellen
A költségmegtakarításon túlmenően a megújuló energiaforrások azonban segítenek „az energiabiztonsággal kapcsolatos aggodalmak fokozásában” – mondta Tao. Elmondta, hogy a megújuló energiaforrásokba való befektetés fedezetet nyújt az éghajlatváltozással kapcsolatos kockázatokkal szemben. „A bankok egyre inkább kockázatosnak találják, hogy hitelezzék ezeket a fosszilis tüzelőanyagokat, mivel attól tartanak, hogy a globális energiaátállás miatt rövid távon az út mentén elveszett eszközökké válnak” – magyarázta.
„Ez azt fogja jelenteni, hogy korlátozott lesz az upstream kínálat, és egyre szűkebb gázpiacokat és általában fosszilis tüzelőanyag-piacokat fogunk látni, amelyek hajlamosak lesznek a keresleti és kínálati sokkokra”. Másrészt a fosszilis tüzelőanyag-infrastruktúrákat fizikai kockázatok érhetik az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási események következtében – tette hozzá. „Úgy gondoljuk, hogy a megújuló energiába való befektetés most fedezetet nyújtana”.