2025 április 02

Mire készül Berlin? – Német páncélosok vonulnak Litvániába. A háborús készültség az orosz határnál válasz a fenyegetésre?

Történelmi döntést hozott Németország. A második világháború óta először állomásoztat tartósan külföldön német harcoló egységeket. Az ötezer fős páncélos dandár Litvániában kap helyet, közvetlenül az orosz határ közelében.  A cél a NATO keleti szárnyának megerősítése. Válasz az orosz fenyegetésre?

Történelmi fordulat – ötezer fős német haderő vonul Litvániába az orosz határ közelébe

Németország második világháború óta nem látott lépésre szánta el magát. Hivatalosan is megkezdődött az első állandó külföldi csapattelepítés. A célpont Litvánia. Elsődleges oka a telepítésnek Oroszország háborúja Ukrajnával.

A 45. páncélos dandárt kedden ünnepélyes keretek között aktiválták Vilnius mellett, ideiglenes parancsnoksággal és saját címerrel. A német hadsereg 5000 katonát küld a térségbe, a dandárt Christoph Huber dandártábornok vezeti – számolt be a bevonulás döntéséről a Politico lapja.

Németország szakít korábbi katonapolitikájával

Az egység a tervek szerint 2027-re válik teljesen bevethetővé, végleges állomáshelye Rūdninkai lesz, Vilniustól délre. Addig ideiglenes litván támaszpontokról működik, fokozatosan bővülő létszámmal és kapacitással. Jelenleg 150 német katona tartózkodik Litvániában, számuk év végére 500-ra nőhet.

A NATO részéről a csapatmozgás az „előretolt védelem” koncepcióját szolgálja, Németország számára viszont ennél sokkal többről van szó: a lépés egyértelmű szakítás a második világháborút követő, visszafogott katonai doktrínával.

„Egyértelmű küldetésünk van: biztosítsuk litván szövetségeseink védelmét, szabadságát és biztonságát a NATO keleti szárnyán” – mondta Huber a dpa német sajtóügynökségnek.

Nem csak harcolnak, de támogatnak is

A dandár nem kizárólag harcoló egységekből áll. Tartalmaz orvosi szolgálatot, híradós századot és parancsnoki támogató csoportokat is, ezzel biztosítva a hosszú távú, önellátó jelenlétet. A lépés szimbolikus jelentőségű a NATO számára is, hiszen Litvánia stratégiai helyen fekszik. közvetlen szomszédja Oroszország és Beloruszia.

Az egység a tervek szerint 2027-re lesz teljesen működőképes, és végül a Vilniustól nagyjából 30 kilométerre délre található Rūdninkaiban található új katonai komplexumban fog működni. Addig a csapatok ideiglenes litván támaszpontokon működnek.

A terv nemcsak fronterőket, hanem támogató egységeket is – például egészségügyi központot, jelzőtársaságot és parancsnoki támogató csoportokat – is magában foglal, több helyen.

A balti frontvonal pozitívan fogadja a német jelenlétet

A litván vezetés szerint a német jelenlét megerősíti a NATO elkötelezettségét a balti térség biztonsága iránt. A csapattelepítés üzenetértékű válasz Moszkvának és egyben figyelmeztetés is. Az orosz kalinyingrádi exklávéval és a Kreml szövetségese, Fehéroroszországgal szomszédos Litvánia nemzetbiztonsága szempontjából létfontosságúnak tartja a lépést. Az ukrán háború a balti térséget frontövezetté változtatta. A német jelenlét pedig a NATO hosszú távú elkötelezettségének szimbóluma, hogy a keleti szárny nem marad védtelen.

Címlapkép forrása: Unsplash