
Nem szőröz tovább az Európai Bizottság
Máltát ismét a procedúra alá vennék, alig fél évvel kikerülése után.
Spanyolország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Portugália és Szlovénia haladékot kaptak a hiányszintek lefaragására, Belgiumot pedig a hiányszint mielőbbi lefaragására szólította fel a testület. Az uniós országok közül eddig 20 nem teljesítette az elvárt mutatókat, s ha júniusban az uniós vezetők a fenti ajánlások szerint szavaznak, akkor a 16 ország maradhat a túlzottdeficit-eljárás hatálya alatt.
A bizottság értékelése szerint ugyan még május elején úgy tűnt, nem tudja teljesíteni Magyarország az előrejelzési időszakban a 3% alatti hiánycélokat, azonban a május 13-án bejelentett kormányzati intézkedések ismeretében, amelyek az idei évben a GDP 0,3%-ának, míg 2014-ben a GDP 0,7%-ának megfelelő hiánycsökkentést jelentenek, megváltoztatta a Bizottság álláspontját. 2013-ra ezekekkel az intézkedésekkel a hiánycélt a GDP 2,7%-ára, míg jövőre a GDP 2,9%-ára becsülik.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ma tette közzé friss gazdasági prognózisát. Ebben a jegybankok laza monetáris politikájának feladásával járó veszélyekre hívta fel a figyelmet. A nem konvencionális monetáris politikai lépések megszüntetése az államkötvények hozamának jelentős felfutásához vezethet, a folyamat pedig a gazdaságok növekedési kilátásait jelentősen befolyásolja. Érvelésük szerint az ilyen jellegű jegybanki irányváltás korántsem megy olyan könnyen és gördülékenyen, mint ahogy elképzelhető lenne. A kötvényhozamok ugrásszerű növekedése hosszú távon fenntarthatatlanná válhat mind a fejlett és a fejlődő országok számára egyaránt. A kötvényhozamok koordinálatlan felfutására és negatív következményeire jó példa az eurozóna jelenleg is tartó adósságválsága.
Az Egyesült Államok viszonylatában a szervezet 1,9%-os gazdasági növekedést prognosztizál az idei évre, amely némi korrekció a korábbi 2,0%-os kilátásokhoz képest. 2014-re 2,8%-os gazdasági növekedést feltételeznek. A világgazdasági növekedéssel kapcsolatos korábbi becsléseit is módosította az OECD. Az idei évre előzetesen 3,4%-os növekedés volt feltételezhető, amelyet 3,1%-ra módosítottak. 2014-re ez az adat a korábbi 4,2%-ról 4%-ra módosult.
Az eurozónával kapcsolatban jóval borúsabbak a kilátások. A valutaövezet gazdasági recessziója 0,6%-ra nőhet az előzetes 0,1%-os becsléshez képest. Az OECD jelentése szerint a világgazdaság növekvő pályára állt, azonban a régiós szintű gazdasági különbségek még mindig a talpraállás nehézségeit tükrözik. Az eurozóna egyik fő problémájaként a történelmi szinten is magasan lévő munkanélküliséget nevezték meg.