2024 március 29

Nálunk nem pusztított annyira a zsarolóvírus

Csak a biztonsági mentés segíthet

Az intézet arról is tájékoztatott, hogy további nagyszámú fertőzésre nem számít a közeljövőben, egészen addig, amíg a támadók a zsarolóvírus forráskódján nem változtatnak. A Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI) folyamatosan nyomon követi az eseményeket, fogadja a támadásról a bejelentéseket, honlapján rendszeresen frissíti az információkat és az ügyfélköre részére technikai tanácsadást is nyújt – írták.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”103″]

Hozzátették: a tikosítással elérhetetlenné tett file-ok visszaállításában nem tudnak segíteni, mivel erre nincs ismert módszer, így csak a biztonsági mentések segítségével lehet visszaállítani az adatokat.

Fontos a megelőzés

A KÜRT Információbiztonsági és Adatmentő Zrt. közleményében a zsarolóvírus elleni küzdelemben a megelőzésre hívta fel a figyelmet, mivel a társaság szerint ez a leghatékonyabb módszer. Többek között ehhez nyújt segítséget a holland nemzeti rendőrség, az Europol, az Intel Security és a Kaspersky Lab együttműködésével tavaly létrehozott a NoMoreRansom.org weboldal, ahol a megelőzéshez hasznos információkat és a már megfejtett algoritmusú kártevők által okozott károk enyhítésére alkalmas megoldásokat gyűjtötték össze a szakértők – közölte a cég.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A Black CERT Biztonsági Központ a megelőzés érdekében egyebek között rendszeres biztonsági mentést javasol, minden nap végén online, valamint legalább heti egy offline mentést. Mindemellett fontos az operációs rendszerek folyamatos frissítése, ami nélkül internetezni legalább akkora felelőtlenség, mint viharos időben mentőmellény nélkül vízre szállni – fogalmazott az intézet.

Mit tegyünk?

Az ESET és a szintén IT-biztonsággal foglalkozó Sicontact Kft. közös közleményében egyéb megelőző lehetőségként említi, hogy a felhasználók ne nyissák meg az ismeretlen feladótól érkezett e-mailekben a mellékletet, főleg, ha ez tömörített állomány. Ha valaki mégis megnyitja, akkor ellenőrizze, hogy valóban valós tartalom érkezett, ami történhet akár a feladó ellenőrzésével is – hangsúlyozták.

A Kaspersky Lab védelmi rendszerei legalább 45 ezer fertőzést észleltek 74 országban, többségüket Oroszországban – közölte a globális kiberbiztonsági vállalat kedden. A zsarolóprogram a Microsoft sebezhetőségét kihasználva fertőzte meg az áldozatokat.

A Kaspersky Lab szakértői jelenleg próbálják meghatározni, hogy lehetséges-e a támadásban rögzített adatok visszafejtése, annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb megírják a dekódoló programokat. A cég is a Microsoft hivatalos kiegészítésének a telepítését javasolja a további fertőzések megelőzésére.