MrBeast megveszi a Tiktok-ot? Trump potenciális vásárlókat keres
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke közbelépett, hogy megakadályozza a TikTok betiltását az országban, és meghosszabbította azt a törvényt, amely hatályba lépése esetén ellehetetlenítette volna a népszerű platformot. Az elnök célja, hogy egy amerikai befektető vegye meg a ByteDance-től a TikTokot, majd a vállalat 50%-os tulajdonrészét átadja az amerikai kormánynak, amely a privát befektetővel közösen irányítaná az alkalmazást.
Trump szombaton azt mondta, hogy több potenciális vásárlóval tárgyal, és várhatóan 30 napon belül döntést hoz a TikTok jövőjéről – derül ki a CNBC cikkjéből.
Elon Musk, mint lehetséges vásárló
Az egyik kiemelt jelölt Elon Musk, a Tesla és a SpaceX tulajdonosa, aki Trump új Kormányhatékonysági Minisztériumát vezeti, és korábban ellenezte a TikTok betiltását. A Bloomberg értesülései szerint a kínai kormány fontolóra vette, hogy Musk vegye át a social media platform amerikai műveleteit.
A Wedbush Securities pénzügyi szolgáltató cég szerint Musk kiváló választás lehet, tekintve Trump-tal való kapcsolatát és kínai üzleti érdekeltségeit. Ugyanakkor szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Musk jelenlegi helyzete, például az X (korábban Twitter) tulajdonlása, politikai és trösztellenes vizsgálatokat vonhat maga után.
Larry Ellison és az Oracle szerepe
Trump szintén támogatja Larry Ellison, az Oracle elnökének részvételét a TikTok ügyében. Az Oracle jelenleg is együttműködik a ByteDance-szel, mint az amerikai cloud infrastruktúra-szolgáltatójuk. Ellison korábban már ajánlatot tett a platform megvásárlására a Walmarttal közösen 2020-ban, amikor Trump elsőként próbálta betiltani az alkalmazást.
A Wedbush szerint Ellison kulcsszereplő lehet egy esetleges megállapodásban, tekintve, hogy az Oracle már most is érdekelt a TikTok sikerében.
Perplexity AI ajánlata
A kaliforniai mesterséges intelligencia startup, a Perplexity AI is tett egy ajánlatot január 18-án. A cég egyesítené a Perplexityt és a TikTok amerikai műveleteit, az Egyesült Államok kormányának pedig 50%-os tulajdonrészt biztosítana a jövőbeni IPO során. Az ajánlat szerint a TikTok amerikai működéséből kizárnák az eredeti algoritmust, amit más megoldással helyettesítenének.
Tiktok – Más lehetséges érdeklődők
Szakértők szerint a platform vásárlása komoly anyagi és jogi kihívásokkal jár. A platform becsült értéke 40–80 milliárd dollár között mozog, ami megköveteli, hogy a potenciális befektetők komoly tőkével rendelkezzenek.
A potenciális vásárlók között említik a Meta, a Google és más nagy technológiai cégeket, bár ezek trösztellenes aggályokat vethetnek fel. Továbbá több befektető, például a BlackRock, a Coatue és a General Atlantic, amelyek a TikTok anyavállalatában már részesedéssel rendelkeznek, szintén részt vehetnek az üzletben.
MrBeast: Szokatlan jelölt
Jimmy Donaldson, ismertebb nevén MrBeast, a közösségi média egyik sztárja is érdeklődést mutatott a TikTok megvásárlása iránt. Donaldson állítása szerint több milliárdossal is tárgyalásokat folytat, és komoly ajánlatot készített az alkalmazás megszerzésére.
„A TikTok nép ajánlata”
Frank McCourt, a Project Liberty alapítója, és Kevin O’Leary kanadai üzletember egy „A nép ajánlata” néven ismert kezdeményezéssel 20 milliárd dolláros készpénzes ajánlatot tett a TikTok megvásárlására. Az ajánlatuk részeként decentralizált közösségi hálózati protokollt javasolnak, amit a Project Liberty Institute felügyelne.
Jogi és politikai akadályok
Trump lépése, hogy elhalasztotta a TikTok betiltásáról szóló törvényt, ellentmondhat a Legfelsőbb Bíróság korábbi döntésének, amely megerősítette a PAFACA (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act) hatályát. Szakértők szerint a törvény akadályozhatja az üzlet létrejöttét.
Eközben Kína és Trump tárgyalásai az amerikai–kínai kereskedelemről szintén meghatározó tényezők lesznek a TikTok jövőjét illetően. A Wedbush szerint a TikTok „egy jelentős zseton a Trump-adminisztráció és Peking közötti nagy téttel bíró pókerjátszmában.”