2025 május 18

Mire tartalékol a MOL?

Ma hajnalban tette közzé a MOL a 2013 második negyedéves eredményeit. A tisztított számok a felső sorokon megfeleltek a várakozásoknak, ráadásul bizonyos adótételeknek köszönhetően a nettó eredmény is csinosabb lett a becsültnél.

Csökken a fair érték

A MOL negyedik negyedéves operatív számai összességében megfeleltek a piaci várakozásoknak – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. A társaság tisztított, amortizáció, pénzügyi tételek és adófizetés előtti eredménye (EBITDA) 112 milliárd forintot ért el, szemben az egy évvel korábbi 150 milliárd forinttal és a 111 milliárd forintos piaci várakozással. A tisztított üzemi eredmény 39 milliárd forintot tett ki, amely 49 százalékkal múlta alul a tavalyi második negyedéves eredményt és 2 százalékkal lett rosszabb a várakozásoknál. A 24 milliárd forintos tisztított nettó eredmény viszont egyszeri tételeknek köszönhetően közel 400 százalékot emelkedett egy év alatt és végeredményében 88 százalékkal több lett, mint a piac által várt 13 milliárd forint.

Mint mondta, ugyan a második negyedéves számok lényegesebb gyengébben alakultak az egy évvel ezelőtti értékekhez képest, a piac láthatóan felkészült a romló teljesítményre, amit mutat, hogy az operatív eredmény összhangban állt a várakozásokkal. Ennek ellenére nagyon úgy fest, hogy a MOL éves üzemi eredménye elmarad majd az elemzők által egész évre várt, több mint 280 milliárd forintos eredménytől. Ennek okai a kedvezőtlenebb finomítási környezet, a nem tervezett finomítói leállások, az olajár és a kitermelés csökkenése, a hazai gázüzletág romló jövedelmezősége, valamint a némileg kedvezőtlenebb devizaárfolyamok. Ugyanakkor feltétlenül meg kell említeni, hogy a tisztított downstream operatív számok féléves összehasonlításban már egyértelmű javulást mutatnak, ami a hatékonyabb működés és petrolkémiai üzletág javuló jövedelmezőségének az eredmény.

Mindent egybevetve – folytatta -, az első féléves számok alapján indokolt lehet az éves eredmény-előrejelzések és év végi célárak felülvizsgálata. A Concorde az idei évre vonatkozó üzemi eredményvárakozását mintegy tíz százalékkal módosítja lefelé, év végi fair érték várakozásukat pedig 19.000 forintról 18.000 forintra csökkentik.

Akvizíciót sejtetnek a visszafogott beruházások

Az olajcég kutatás-termelési és finomítói szegmense a várakozásoknak megfelelően gyenge teljesítményt nyújtott – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A kutatás-termelés számaira negatívan hatott a szír termelés kiesése, az adriai kitermelés alacsonyabb volta, miközben Magyarország is gyengítette a számokat. A csoport átlagos napi szénhidrogén kitermelése 107 ezer hordó volt, ami jelentős visszaesés éves bázison és a várakozásoktól is elmarad. Ráadásul ezen tovább ront a ZMB mező Surgut-7 blokk eladása.

A finomítói eredményt szerinte negatívan befolyásolta a készletátértékelés, de a működési környezet sem volt kedvező. Az alacsonyabb dízel- és benzinárrés, az erős HUF, valamint a szűkebb Brent-Urál különbözet mind kedvezőtlenül hatott, amit csak részben kompenzált a magasabb értékesítési volumen (dízeleladás 20 százalékkal ugrott első negyedévhez képest) és a kedvezőbb vegyipari árrés. A földgáz üzletág a szezonalitástól szenvedett, amit tovább tetézett a hazai rezsicsökkentés és a horvát árszabályozás. Ebben a kontextusban továbbra is kérdéses a horvát gázüzletág leválasztása.

Érdekességet jelent a beruházási aktivitás, hiszen az első félévben 89 milliárd forintnál járunk, ami mindössze negyede az idei évre tervezett kiadásoknak. Részben ennek köszönhetően az eladósodottsági ráta 5 éve nem látott mélypontra, 21,2százalékra csökkent a március végi 25,0 százalékról. Ez azt jelenti, hogy a MOL továbbra is ódzkodik a nagyobb beruházásoktól és feltölti a spájzát későbbi akvizíciókra.