2025 március 30

Milliárdok tűntek el a Rezsivédelmi Alapból – mi jön most?

Újabb költségvetési átcsoportosításról döntött a kormány: a szerdai Magyar Közlönyben megjelent határozat értelmében 51,5 milliárd forintot vontak el a Lakossági Rezsivédelmi Alapból, és ezt az összeget a távhőszolgáltatók kompenzációjára fordítják a következő félév során.


Mi történik a Rezsivédelmi Alappal?

A kormány döntése értelmében a Rezsivédelmi Alapból kivont összeg a távhőkassza finanszírozására megy. A határozat célja a távhő árszabályozási év pozitív egyenlegének megőrzése – ez a távhőszolgáltatók működésének egyik kulcstényezője.

A központi költségvetésből érkező forrás így a távhőkassza egyensúlyban tartását szolgálja a 2025-ös második és harmadik negyedévben, különös tekintettel a 2024 októberétől érvényes árszabályozási rendszerre.


Hét lépésben érkezik az 51,5 milliárd

A támogatási összeg nem egy összegben, hanem több részletben jut el a szolgáltatókhoz. A lebonyolítás Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter feladata lett, az átutalások pedig már áprilisban megkezdődnek.

Az ütemezés a következő:

  • 13,1 milliárd forint – 2025. április 14-ig
  • 13,8 milliárd forint – 2025. május 13-ig
  • 2,5 milliárd forint – 2025. június 13-ig
  • 5,5 milliárd forint – 2025. július 14-ig
  • 5,3 milliárd forint – 2025. augusztus 13-ig
  • 5,4 milliárd forint – 2025. szeptember 15-ig
  • 5,9 milliárd forint – 2025. október 13-ig

Ez az ütemezés biztosítja, hogy a távhőszolgáltatók a közelgő fűtési szezon előtt megkapják a szükséges költségvetési támogatást.


Miért van minderre szükség?

A távhőszolgáltatás árszabályozása és finanszírozása jelentős költségvetési teher, különösen a lakossági energiaárak mesterséges szinten tartása miatt. A mostani intézkedés célja annak biztosítása, hogy a lakosság ne érzékelje a piaci árak emelkedését a szolgáltatásokban, miközben a szolgáltatók finanszírozása is biztosított marad.


Költségvetési kérdőjelek

Bár a lakosság közvetlenül nem fog érzékelni változást a távhőszámlákon, a Rezsivédelmi Alapból történő átcsoportosítás újra felveti a kérdést: mennyi tartalék marad még más rezsitámogatási célokra? És milyen hatása lehet ennek az őszi fűtési szezonban?

Az átcsoportosítás egyelőre technikai lépés, de tükrözi azt is, hogy a kormány erőforrásokat mozgat át a költségvetési rugalmasság fenntartása érdekében.