2025 április 24

Merkel nem aggódik Anglia miatt

Merkel derűlátó

A német kancellár a brit közszolgálati médiatársaság televíziójának nyilatkozva nem részletezte, hogy pontosan mely szerződési elemek módosításáról lehet szó, de kijelentette, hogy derűlátóan ítéli meg annak az esélyét, hogy sikerül „jó megoldást” találni a London által felvetett problémákra. Ha ehhez ténylegesen az EU-szerződések módosítása szükséges, „akkor ezen el kell gondolkodnunk” – fogalmazott Merkel a BBC-interjúban.

„Emiatt nincsenek álmatlan éjszakáim (…) meg kell teremteni a szükséges előfeltételeket ahhoz, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradhasson” – tette hozzá.

Elengedhetetlenek a kompromisszumok

Merkel kijelentette, hogy támogatni tudja David Cameron brit miniszterelnök egyes kéréseit, más pontokban „különböznek a nézetek”. „Mindig találtunk azonban módot az eltérő sebességű (európai integrációra), például (a Londonnak biztosított) különböző kimaradási lehetőségekkel” – mondta a német kancellár, utalva arra, hogy Nagy-Britannia nem tagja például a belső határellenőrzést lebontó schengeni rendszernek és az euróövezetnek sem.

Merkel szerint a 28 tagú Európai Unióban a kompromisszumok elengedhetetlenek, de már eddig is sikerült „sok-sok nehéz kérdésre sok-sok megoldást lelnünk”, és ennek a London által felvetett problémák esetében is így kell lennie.

Fejlettségi szinthez kéne kötni  az alapelvet

Cameron tervei szerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig London újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások középpontjában a konzervatív párti brit kormány szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása állna.

London ragaszkodni kíván ahhoz is, hogy az EU-n belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az újonnan felvett tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe.

Cameron burkoltan utalgatott

Cameron ennek alapján gyakorlatilag azt szeretné elérni, hogy az EU-tagállamok a mostani EU-szerződésekben szereplő, legfeljebb hétévi átmeneti időszaknál hosszabb ideig is korlátozhassák az újonnan csatlakozó országok munkavállalóinak bevándorlását.

A brit miniszterelnök nemrégiben, egy üzleti rendezvényen felszólalva alig burkolt utalást tett arra is, hogy ha Brüsszel ehhez nem járul hozzá, a brit kormány megvétózhatja a további EU-bővítéseket. Cameron kijelentette, hogy az új tagállamok felvételéhez egyhangú határozat szükséges, és ez „tökéletes helyzetbe” hozza Nagy-Britanniát ahhoz, hogy az átmeneti korlátozások szabályozásának módosítását célzó szándékát a jövőbeni bővítési döntések esetében érvényesíteni tudja.