2025 május 22

Megzuhant Európa

stock marketA kereskedés kezdetén a frankfurti DAX index 0,69 százalék, a londoni FTSE-100 index 0,46 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,37 százalék veszteséget mutatott. A vezető euróövezeti vállalatok részvényeit követő gyűjtőindexek közül az FTSE Eurofirst 300 index 0,52 százalékkal, az Euro Stoxx 50 index 0,53 százalékkal esett nyitáskor.

Hétfőn veszteséggel zártak az európai tőzsdék, a londoni index 0,69, a frankfurti 1,29, a párizsi 1,39 százalékkal esett. Az FTSE Eurofirst 300 index 1,41 százalékot, az Euro Stoxx 50 index 1,63 százalékot veszített.

Csak negatív szalagcímek vannak

„A piacokon mostanra már eluralkodott a kockázatkerülés, és ez már nem csak amiatt van, ami a feltörekvő piacokon történik, hanem amiatt is, ami a fejlett gazdaságokban” – mondta a Dow Jones hírügynökségnek Matthew Sherwood, az ausztrál Perpetual befektetési bank vezető piackutatója.

Van, aki bizakodó

Howard Archer, az IHS Global Insight elemzője azonban bizakodó. Szerinte az euróövezetben az idén számos javuló makrogazdasági tényező függvényében a gazdasági növekedés fokozatos gyorsulására lehet számítani. „A pénzügyi feszültségek enyhülése, a monetáris ösztönzés, a javuló világgazdasági környezet, valamint a szuverén adósságszolgálati problémák jelentős enyhülése rég nem látott kedvező környezetet teremt az euróövezet számára” – fogalmazott.

„Csupa negatív szalagcímet látunk és a legújabb makroadatok sem javítanak semmit a hangulaton” – mondta Paul Mackel, a hongkongi HSBC bank devizapiaci elemzője. Szerinte „nem látni még a fényt az alagút végén”.

„Miután 12 milliárd dollár befektetői tőke hagyta el a feltörekvő piacokat az elmúlt hónapban, a ‘fertőzésveszély’ már minden kockázatosabb befektetési eszközt rossz színben tüntet fel” – vázolta a helyzetet Brenda Kelly, az IG értékpapír kereskedő cég elemzője.

Csökkenés mindenütt

Hétfőn erős eséssel zártak a New York-i értéktőzsde főbb mutatói. A 30 vezető iparvállalat indexe, a Dow Jones ipari átlag 2,08 százalékkal 15 ezer 372,8 pontra, az elmúlt három és fél hónap legalacsonyabb értékére zuhant. Több mint négy százalékos veszteséggel, négy havi mélyponton zárt kedden a tokiói tőzsde.

Az ázsiai – és azt megelőzően az amerikai – tőzsdék esését a hétfőn közzétett és kiábrándítóan alacsonynak bizonyult januári amerikai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) idézte elő. Az amerikai gazdasági növekedés lehetséges lassulásának kilátása átmenetileg a dollár árfolyamát – november óta az első alkalommal – a 102 jenes szintről 100 jen közelébe szorította le, ami a japán exportőr vállalatok részvényeit helyezte nyomás alá.