2025 május 05

Megint csökkent az ipari termelés

A munkanaphatástól megtisztított index 0,7%-os csökkenést mutat. A termelés az év első három hónapjában 3,1%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index márciusban 0,4%-kal nőtt.

Az ipari export 2013 első három hónapjában 0,5%-kal, márciusban 1,7%-kal csökkent 2012 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágból a majdnem egyharmad súlyú járműgyártás kivitele márciusban 8,5%-kal emelkedett. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban egyhatod súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene számottevően, 17,4%-kal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése január–márciusban 4,7, márciusban 2,7%-kal csökkent 2012 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai márciusban 9,2%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2013 márciusában a feldolgozóipar termelése 2,9, a csekély súlyú bányászaté pedig 22,4%-kal csökkent 2012 azonos időszakához viszonyítva. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 1,1%-kal mérséklődött. Az előző évinél hidegebb időjárás hatására megnőtt fűtésigény csak a volumencsökkenés mértékét mérsékelte, de nem tudta ellensúlyozni a visszaesett ipari energiaigényt. (Az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2013 márciusában a 2012. márciusi átlagos középhőmérsékletnél 5,0°C-kal alacsonyabbat mértek).

2013 márciusában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül mindössze háromban regisztráltunk termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel egynegyedét adó járműgyártás kibocsátásában továbbra is növekedést (6,0%) figyeltünk meg, kizárólag a külpiaci eladások bővülésének köszönhetően. Két éve folyamatos a visszaesés a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 18,1%-kal alacsonyabb volt, mint 2012 márciusában, elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet apadása miatt. A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés egykilencedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,3%-kal csökkent, nagyrészt az értékesítés mintegy hatvan százalékát kitevő hazai eladások visszaesése miatt. Elsősorban készletre termelt a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás: kibocsátása 16,7%-kal emelkedett, miközben értékesítése kedvezőtlenül alakult. Továbbra is jól teljesít a kis súlyú egyéb feldolgozóipar (5,6%), ami főként az orvosi eszközök iránti külpiaci kereslet felfutásának az eredménye. A többi alágban 0,6 és 20,0% közötti volumencsökkenést mértünk (a legnagyobb mértékben, 20%-kal a gyógyszergyártás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól).

2013 márciusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 24,3%-kal kevesebb volt, mint 2012 azonos hónapjában. Az új exportrendelések 26, míg az új belföldi rendelések 7,9%-kal csökkentek Az összes rendelésállomány – egy korábbi, nagyobb megrendelésnek köszönhetően – 10,7%-kal emelkedett.

2013 első három hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 3,4%-os csökkenése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 0,2%-os létszámnövekedés mellett következett be.

2013. január–márciusában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés két régióban – jelentősen Dél-Alföldön (27,2%) és kismértékben Észak-Magyarországon (0,1%) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 4,3 és 7,4% közötti volumencsökkenést regisztráltunk.