Megfizethetetlenek a szállodák – Ez a díj megpecsételi a magyar szállások sorsát
A magyarországi szállásadók számára hamarosan újabb költségek jelenhetnek meg, miután a kormány egy rendelettervezetben rögzítette, hogy a szálláshely-minősítés fizetőssé válik. Ez azt jelenti, hogy a szállásadóknak háromévente kötelező lesz a minősítés, amelynek díja a szálláshely típusától és méretétől függően 60 000 és 450 000 forint között alakul.
Bár a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) szerint a változtatás célja az átláthatóság növelése, több piaci szereplő és érdekképviseleti szervezet aránytalanul nagy terhet ró a kisebb szálláshelyekre. De milyen hatása lehet a döntésnek a magyar szálláspiacon? Érdemes lehet-e folytatni az Airbnb-zést, vagy egyéb magánszállás kiadását? Az alábbiakban ezt a kérdést járjuk körbe.
Hogyan működik a szálláshely-minősítés?
A szálláshelyek minősítéséről már 2021-ben döntött a kormány, amely előírja, hogy a vendégértékelések helyett egy kötelező és előre meghatározott szempontrendszer alapján kell elvégezni a szálláshelyek minősítését. Ez a szabályozás 2022 és 2023 folyamán lépett életbe a különböző szállástípusok esetében.
Korábban ezt ingyenesen lehetett megtenni, azonban a jövőben minden szállásadó számára fizetőssé válik a minősítés. A kötelező felülvizsgálatot háromévente meg kell ismételni.
Mennyibe kerül majd a minősítés?
A költségek jelentősen eltérnek attól függően, hogy milyen típusú és méretű szálláshelyről van szó.
1. Magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek (pl. Airbnb-s lakások)
- 1-8 szoba: 60 000 Ft
- 9-25 szoba: 110 000 Ft
2. Szállodák
- 11-50 szoba: 150 000 Ft
- 51-150 szoba: 300 000 Ft
- 150 szoba felett: 450 000 Ft
3. Panziók, kempingek, üdülőháztelepek és közösségi szálláshelyek
- Egységesen: 150 000 Ft
4. Megismételt helyszíni ellenőrzés díja
- Magánszálláshely és egyéb szálláshelyek: 60 000 Ft
- Minden más szálláshelytípus: 100 000 Ft
Fontos megjegyezni, hogy a megismételt ellenőrzés akkor válik szükségessé, ha a szállásadó nem felel meg a minősítési követelményeknek, vagy hiányosságokat állapítanak meg.
Mit gondolnak a szállásadók és a szakmai szervezetek?
A szakmai szervezetek szerint a kisebb szálláshelyek jelentős versenyhátrányba kerülhetnek az új díjak miatt.
1. A magánszálláshelyek tartják el a rendszert?
A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) szerint a rendszert elsősorban a magánszálláshelyek fogják anyagilag fenntartani, noha a turizmus bevételeinek jelentős része a szállodákból származik.
A FATOSZ adatai szerint:
- A magán- és egyéb szálláshelyek hozzájárulása a működéshez 3 évente 2,021 milliárd forint (a teljes összeg 78%-a).
- Minden más szálláshelytípus hozzájárulása mindössze 601 millió forint (22%), ami aránytalanul nagy terhet ró a kisebb szereplőkre.
2. A kisebb szálláshelyeknek a legrosszabb
Wakszmann Csaba, a Felelős Magánszálláshely Kiadók Egyesületének (FMKE) alelnöke szerint a díjak kiszámítása aránytalan és megalapozatlan. Például:
- Egy 9 szobás szálláshelynek 110 000 forintot kell fizetnie, míg
- Egy 150 szobás szálloda szobánként csupán 3000 forintot fizet.
Ez azt mutatja, hogy a kis szálláshelyeknek sokkal nagyobb terhet jelent a díj kifizetése.
Lehetnek előnyei is a díjnak?
Schumicky Balázs, a Magyar Apartmaniadók Egyesületének (MAKE) elnöke szerint lehet pozitív oldala is a díj bevezetésének.
Azok a szállásadók, akik határidőre elvégezték az önminősítést, az első auditot díjmentesen kapják meg, így nekik nem keletkezik újabb költségük.
Másrészt a díj arra ösztönözheti a szállásadókat, hogy az auditot már az első alkalommal sikeresen teljesítsék, mert ha nem felelnek meg, akkor újabb 60 000–100 000 forintos ellenőrzési díjat kell fizetniük.
Milyen hatása lehet a turizmusra?
A szakértők szerint a kisebb szereplők kiszorulhatnak a piacról, különösen azok, akik:
- Szezonálisan működnek (pl. nyaralók, vidéki vendégházak).
- Alacsony árkategóriában dolgoznak (pl. hátizsákos turisták számára kialakított szállások).
Ha ezek a szereplők kénytelenek lesznek emelni áraikat, az a vendégek elvándorlását eredményezheti, és a turizmus a magasabb fizetőképes keresletű szálláshelyek felé tolódhat el.
Emellett többen arra figyelmeztetnek, hogy megnövekedhet a feketepiacon működő szálláshelyek száma, hiszen nem minden tulajdonos fogja tudni vállalni a többletköltséget.
Összegzés – Megéri még szállást kiadni?
A szálláshely-minősítés fizetőssé válása jelentős anyagi terhet ró a kisebb szálláshelyekre, különösen az Airbnb-s lakásokat és magánszállásokat üzemeltetőkre.
Bár a díj egy hároméves időszakra vonatkozik, a kisebb szereplők versenyhátrányba kerülhetnek a nagyobb szállodákkal szemben, és további árnövekedést hozhat a piacon.
A döntés véglegesítéséig a társadalmi vita még folyamatban van, így nem kizárt, hogy a rendelet egyes részei még módosulnak.