
Még intenzívebb háború fenyeget – rakétatámadásokkal és légicsapásokkal
„Amikor Oroszország elkezdte ezt a háborút, eredeti céljai között szerepelt a főváros, Kijev elfoglalása, a Zelenszkij-kormány leváltása és az ellenőrzés átvétele Ukrajna nagy része, ha nem egész Ukrajna felett” – mondta Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó a Fehér Házban újságíróknak, hozzátéve: „Oroszország úgy vélte, hogy ezeket a célokat gyorsan és hatékonyan el tudja érni”.
Azt mondta, amerikai tisztviselők úgy vélik, hogy a Kreml most felülvizsgálja háborús célját. „Oroszország átcsoportosítja erőit, hogy támadó műveleteit Kelet- és Dél-Ukrajna egyes részeire összpontosítsa, ahelyett, hogy a terület nagy részét célba venné” – mondta Sullivan, arra hivatkozva, hogy a hadseregnek nem sikerült elfoglalnia Kijevet. Az elmúlt öt hétben az Ukrajnában állomásozó orosz erőket számos logisztikai probléma sújtotta a harctéren, többek között üzemanyag- és élelmiszerhiányról érkeztek jelentések.
„Minden jel arra mutat, hogy Oroszország arra törekszik, hogy bekerítse és legyőzze az ukrán erőket Kelet-Ukrajnában” – mondta Sullivan. „Arra számítunk, hogy az orosz parancsnokok most hajtják végre az átcsoportosítást Észak-Ukrajnából a Donbas környéki régióba”. Hozzátette, hogy Oroszország megújított kelet-ukrajnai szárazföldi offenzívája valószínűleg „légi és rakétacsapásokat is magában foglal majd az ország többi részén, hogy katonai és gazdasági károkat okozzon, és őszintén szólva, hogy terrort keltsen”.
Az amerikai védelmi minisztérium egyik magas rangú tisztviselője, aki névtelensége megőrzése mellett beszélt, hogy megossza a Pentagon gondolkodásának részleteit, azt mondta, hogy a Kreml a Kijev közelében lévő erőinek mintegy 65%-át Fehéroroszországba helyezte át. A tisztviselő szerint a Pentagon úgy véli, hogy ezeket az orosz csapatokat Fehéroroszországban további emberekkel látják el, mielőtt visszatelepítik őket az ukrajnai harcokba. Arra a kérdésre, hogy a csapatok valószínűleg hová mennek, a tisztviselő azt mondta, hogy a Pentagon úgy véli, hogy többségük a Donbas régióba fog menni. A tisztviselő hozzátette, az Egyesült Államok úgy véli, hogy az orosz erők „túlnyomó többsége” még mindig Ukrajnában van, és Kijevet továbbra is fenyegetés éri.
Később hétfőn John Kirby, a Pentagon szóvivője nem szolgált konkrétumokkal azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok várakozásai szerint az orosz erők hogyan szerveződnek át. „Nem hisszük, hogy ez egy teljes kivonulás a háborús erőfeszítésekből. Ezek a srácok nem mennek haza, azt hiszem, ez a lényeg” – mondta Kirby, hozzátéve, hogy a Pentagon „nem tudja tökéletesen megjósolni, hogy pontosan hogyan fogják megreformálni az egységeiket”. Sullivan kérdésre válaszolva nem közölt idővonalat arról, hogy az Egyesült Államok várakozásai szerint meddig fog tartani a háború. „Lehet, hogy nem csak néhány hétről van szó” – mondta Sullivan. „Ez a következő fázis hónapokban vagy hosszabb idő alatt mérhető” – tette hozzá.