
Ma beindulhatnak a piacok
A határidős indexek az vetítik előre, hogy a londoni FTSE 100 1,6 százalékos, a frankfurti DAX 30 és a párizsi CAC 40 1,2 százalékos erősödést jelez a piacnyitás utáni percekben.
Szerdán a befektetők a Fed monetáris politikai döntéshozó testületének júniusi üléséről készült jegyzőkönyv közzétételére vártak, valamilyen utalásra számítva a bank gazdaságösztönző programjának jövőjét illetően. A jegyzőkönyv tartalma vegyes benyomást tett a piacokra. Kitűnt, hogy a testület erősen megosztott a kérdésben. A tagok mintegy fele úgy ítélte meg, hogy „lassan valószínűleg indokolt lehet” a kötvényvásárlás visszafogása, a többiek azonban azt hangoztatták, hogy „a munkaerő-piaci kilátásoknak tovább kell javulniuk, mielőtt meg lehet kezdeni a kötvényvásárlás lelassítását”.
Egyértelművé tette aztán a jegybank várható politikájának alakulását Ben Bernanke elnök, aki kétséget kizáróan az utóbbiak nézetét osztotta. Az amerikai piaczárás után, a Fed fennállásának 100. évfordulója alkalmából tartott beszédében kijelentette: belátható ideig még szükség van a gazdaságösztönző monetáris politikára, és a Fed akkor sem emeli majd szükségképpen a kamatokat, ha a munkanélküliség 6,5 százalék alá csökken. Korábban a Fed azt jelezte, hogy lehetséges lesz a monetáris szigorítás, ha az állástalanok aránya e szint alá süllyed. Jelenleg 7,6 százalékos a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban.
Bernanke júniusban azzal bolygatta fel a kedélyeket, hogy kijelentette: a gazdaság elég erőteljesen fejlődik ahhoz, hogy az év folyamán meg lehessen kezdeni a gazdaságösztönző kötvényvásárlási program leépítését. Ennek keretében a Fed jelenleg havi 85 milliárd dollárt (1 dollár = 224 forint) pumpál a gazdaságba.
Szerdán csökkenéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék. Az FTSE-100 0,12 százalékkal, a DAX-30 0,11 százalékkal, a CAC-40 0,08 százalékkal ment lejjebb.
Szeretne keresni az indexek változásán?
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]