2025 május 20

Létszámleépítés lehet a közszférában

A Metron Analysis által készített felmérés szerint a görögök 47 százaléka támogatja a kormány által bejelentett létszámleépítést, míg 50 százalék szerint nem kellene elbocsátani embereket a közszférából.

A nemzetközi hitelezőkkel kötött, összesen 240 milliárd eurós mentőcsomag részeként az athéni kormányzat vállalta, hogy szeptemberig 12,5 ezer közalkalmazottat helyez át egy állami gyűjtővállalatba. Itt nyolc hónapjuk lesz arra, hogy új munkát találjanak. A lépés elsősorban tanárokat és városi rendőröket érint.

Az intézkedés sarkalatos pontja a mentőhitelnek, de sokak szerint a kormány ezzel csak azt éri el, hogy tovább duzzad a munkanélküliek száma.

Az immár hatodik éve recesszióval küzdő országban a munkanélküliségi ráta közel 27 százalék, több mint duplája az euróövezet 12,2 százalékos átlagának.

„Most a szent tehenet vette elő a kormány, de sokan úgy látják, hogy a létszámleépítést valódi reformelképzelések hiányában, a nemzetközi hitelezők nyomására hajtják végre” – értékelt a felmérést végző szervezet vezető elemzője.

Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök ugyanakkor egy vasárnap megjelent interjúban védelmébe vette az elbocsátásokat. „Inkább azt szeretnék, ha a tartalmas munkát nem végző iskolai biztonsági őröket alkalmaznának, mint korházi ápolókat?” – fogalmazott.

Bár a nemzetközi pénzpiacok megnyugvással fogadták az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfői döntését, amelynek értelmében tovább folytatódik a mentőhitel részleteinek folyósítása, a görög állampolgárok borúlátóak a gazdasági kilátásokat illetően.

A megkérdezettek 70 százaléka szerint a görög gazdasági válság csak mélyül és 66 százalék látta úgy, hogy 2014 nehezebb év lesz mint 2013, 40 százalék szerint a meghirdetett reformok szükségesek ahhoz, hogy javuljon a gazdasági helyzet.

A görögök 70 százaléka szerint az országnak az euróövezetben kellene maradnia.