2025 május 19

Lejtőnek ment a hazai ipar

A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés az év első öt hónapjában 1,3%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index májusban 1,3%-kal csökkent.

Az ipari export az idei év első öt hónapjában 2,4, májusban 0,4%-kal nőtt 2012 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágból a majdnem egyharmad súlyú járműgyártás kivitele májusban 11,9%-kal emelkedett. Az előző havi exportnövekedés után a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban közel egyhatod súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene jelentősen, 19,5%-kal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése január–májusban 3,9, májusban 3,2%-kal csökkent 2012 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai májusban 5,1%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2013 májusában a feldolgozóipar termelése 2,0%-kal, a csekély súlyú bányászaté 10,8%-kal visszaesett 2012 azonos időszakához viszonyítva. Az energiaipar(villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 6,8%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

2013 májusában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül mindössze négyben regisztráltunk termelésbővülést, a többi alágban 2,0 és 20,2% közötti volumencsökkenést mértünk. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés majdnem egynegyedét adó járműgyártás termelése 10,1%-kal bővült, kizárólag a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően. A második legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés közel egynyolcadát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,0%-kal mérséklődött az értékesítés közel kétharmadát adó hazai eladások visszaesése miatt; a kivitel azonban nőtt. Májusban a feldolgozóipari rangsorban a harmadik helyre csúszott a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása: az alág kibocsátása számottevően, 13,3%-kal csökkent. Az iparágon belül – a kereslet erőteljes apadása miatt – a legjobban, 17,5%-kal a híradás-technikai berendezések szakágazat termelése esett vissza. Gyorsult a növekedés üteme a közepes súlyú vegyi anyag, termék gyártásában: a termelés volumene jelentősen, 13,2%-kal emelkedett, főként a műanyag-alapanyaggyártás szakágazatnak köszönhetően. A többi közepes súlyú alágban csökkenést regisztráltunk: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék (6,1%), a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék (6,4%), valamint a gép, gépi berendezés gyártásában (2,9%). Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 20,2%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól. A jelentős visszaesésben revízió miatti üzemleállás is szerepet játszott. 

2013 májusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 3,4%-kal csökkent. Az új exportrendelések 4,1%-kal visszaestek, míg az új belföldi rendelések 0,9%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány 10,4%-kal haladta meg az előző év májusát.

2013 első öt hónapjában – 2012 azonos időszakához viszonyítva – az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 1,4%-os csökkenése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében létszámváltozás nélkül következett be.

2013. január–májusban Magyarország területi egységei közül az ipari termelés két régióban – kiugróan Dél-Alföldön (27,3%) és kismértékben Észak-Magyarországon (1,8%) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 1,9 és 5,9% közötti volumencsökkenést regisztráltunk.