
Legendás Vaszary-festmény Hollywoodból érkezik – Rekordáron kelhet el a Virág Judit Galéria aukcióján
Hollywoodból érkező műkincsszenzáció tartja izgalomban a műgyűjtőket. Vaszary János „Mezei virágok” című festménye, hat évtizeden át volt Irwin Shaw amerikai író tulajdonában májusban visszatér Budapestre és Virág Judit Galéria 78. Tavaszi Aukcióján kerül kalapács alá május 19-én. A festmény 40 millió forintról indul és történelmet írhat.

Hollywoodi sztár tulajdonából kerül kalapács alá Vaszary János festménye
Hollywoodi világsztár családjától érkezik Budapestre a Virág Judit Galéria tavaszi aukciójának egyik szenzációja. Vaszary János az 1930-as években festette meg életvidám és színes csendéletét, és talán maga sem gondolta, hogy egyszer egy ünnepelt író vásárolja meg az alkotását. A Mezei virágok című kép több, mint 60 éven keresztül volt Irwin Shaw és fia, Adam tulajdonában.
Vaszary festmény kalandos útja
Vaszary János, a magyar festészet egyik kiemelkedő alakja, az 1930-as évek második felében alkotta meg „Mezei virágok” című csendéletét. A színekben gazdag, életörömöt sugárzó festmény különleges utat járt be. A képet 1964 decemberében Irwin Shaw amerikai író vásárolta meg a zürichi Semiha Huber Galériában, hogy magyar származású feleségét, Marianne Edwardsot meglepje vele. Edwards édesapja, Snitz Edwards, a némafilm korszakának ismert színésze volt Hollywoodban.
A festmény több mint hatvan éven át volt Irwin Shaw és fia, Adam Shaw tulajdonában. Most először kerül nyilvános aukcióra, és a Virág Judit Galéria 78. Tavaszi Aukciójának egyik kiemelt tételeként szerepel. Az alkotás 40 millió forintos kikiáltási árról indul. Vaszary János színektől lüktető festményei keresettek szerte a világon.
A „Mezei virágok” csendélet május 5. és 18. között ingyenesen megtekinthető a Virág Judit Galériában (1055 Budapest, Falk Miksa utca 30.). Az aukcióra május 19-én, hétfőn 18 órakor kerül sor a Budapest Kongresszusi Központban.
Vaszary János művei iránti kereslet az utóbbi években jelentősen megnőtt. A Virág Judit Galéria korábbi aukcióin például az „Alassiói strand” című festménye 165 millió forintért, míg a „San Remo” című alkotása 150 millió forintért kelt el.
A „Mezei virágok” nemcsak művészi értéke, hanem különleges története miatt is kiemelkedő darabja az idei aukciónak.
Hogy került vissza Magyarországra a festmény?
„Felvette velünk a kapcsolatot Adam Shaw, Irwin fia és küldött egy fotót a festményről. Megállapítottuk, hogy valóban az 1930-as évek második felében készült Vaszary csendéletről van szó. Hatalmas megtiszteltetés, hogy a festmény a tavaszi aukciónk egyik fontos tétele lesz. Nem csoda, hogy annak idején Irwin Shaw figyelmét is felkeltette ez az alkotás” – mondta el Virág Judit művészettörténész, a Virág Judit Galéria társtulajdonosa.
Az aukción további remekművek is kalapács alá kerülnek
A Virág Judit Galéria az elmúlt években kialakult gyakorlatát követve idén is két napon árverez. A május 19-i művészeti aukción a II. világháború előtt született képzőművészeti alkotások és Zsolnay-kerámiák kerülnek kalapács alá, míg néhány nappal később, május 23-án 1945 utáni és kortárs munkák.

A 78. Tavaszi aukció anyagában Vaszary János ragyogó virágcsendélete mellett, Batthyány Gyula 100 éve lappangó, Bábel tornyát ábrázoló monumentális főműve, amelyet 24 millió forintról indítanak. Tihanyi Lajosnak a nagybányai főteret ábrázoló alkotása is látható, amely az elmúlt száz évben csak 2012 óta volt látható a nagyközönség előtt. A nagybányai piac festmény induló ára 70 millióról kezdődik. Várhatóan 100 és 150 millió között kelhet el az alkotás. Ez utóbbi festmény a magyar modernizmus egyik gyöngyszeme.
A rendkívül széles gyűjtőkörű Scheiber Hugótól nyolc, a hasonlóan népszerű Kádár Bélától hét alkotás szerepel a kínálatban. A képek kikiáltási ára tíz, illetve 9,5 millió forintról indulnak. Az érdeklődők még a kiemelkedő Egry, Márffy, valamint Koszta művekre is licitálhatnak. Az aukción a 19–20. századi magyar festészet reprezentatív darabjaitól a klasszikus modern művekig lesznek kiemelkedő alkotások.
Címlapkép forrása: Virág Judit Galéria