
Kötelezne az államfő
A Cseh Köztársaság megalakulásának 20. évfordulója alkalmával megtartott fórumon Zeman megismételte korábbi álláspontját, miszerint a válságba került gazdaságokat csak nagyobb beruházásokkal lehet növekedési pályára állítani. „Búcsúzzunk el attól az illúziótól, hogy a bruttó hazai termék (GDP) növekedésének motorját a háztartások fogyasztása jelenti” – vélekedett az elnök. Kifejtette: a gazdasági problémákat nem a különböző adósságfékekkel lehet megoldani, vagy megelőzni, hanem elsősorban az állami beruházásokkal.
A 2010-ben hatalomra került Petr Necas vezette jobbközép kormány programjában rögzítette, hogy az adósságféket az alkotmányba is beépíti. Arról azonban, hogy mikor kellene ennek életbe lépnie és hogyan működne, egyelőre nincs egyezség a koalíció és az ellenzék között. David Marek, a Patria Finance elemzője egyetért azzal, hogy szükség van a beruházásokra, de azok minimális nagyságának meghatározását a költségvetésben nem tartja megoldásnak. „És mi lesz akkor, ha nem lesz kéznél értelmes beruházási projekt?” – tette fel a kérdést Marek.
Zeman egy kérdésre válaszolva, hogy mivel magyarázható nagyarányú aktivitása, azt mondta: meggyőződése, hogy egy közvetlenül megválasztott elnöknek jóval nagyobb a felhatalmazása, mint a parlamenti képviselők és politikai pártok által kiválasztott elnöknek. Az államfő a közelmúltban a cseh parlamentben azt mondta, hogy „a cseh gazdaság mélyen alul van finanszírozva, a cseh gazdaság adósságból él”. Rámutatott: a politika a fogyasztást – a kormányzati és a magánfogyasztást egyaránt – előnyben részesíti a beruházásokkal szemben. „Ez bizonyára nagyon népszerűtlen állítás, mert a beruházásoknak nincs választójoguk” – jegyezte meg az elnök. Szerinte számos politikust csak a saját újraválasztása érdekli, s nem foglalkozik a beruházásokkal.
Az államfő azonban nyugodtan felvetheti ezt a témát, mert a közvetlenül megválasztott elnöknek nem kell figyelembe vennie a pártok véleményét. Ugyanakkor aláhúzta: mindenből árt a sok, meg kell találni a beruházások és a fogyasztás közti megfelelő arányokat.