
Kockázatokkal dübörög Nagy-Britannia
Az Egyesült Királyság gazdasága továbbra is erős növekedési ütemet mutatott 2014 első negyedévében. Éves alapon 3,1 százalékkal bővült a GDP, ami egyaránt megfelelt az előzetes adatnak, valamint az elemzői várakozásoknak. Erre az ütemre 2007 utolsó negyedéve óta nem volt példa. Negyedéves bontásban a növekedés 0,8 százalékos volt – írja a Reuters a csütörtökön megjelent adatok alapján. Bár a gazdaság teljesítménye még 0,6 százalékkal elmarad a 2008 elején mutatott csúcstól, az idei második negyedévben feltehetően ezt a szintet is meghaladja majd.
A növekedés összetétele
Az üzleti beruházások 2,7 százalékkal bővültek negyedéves alapon, és 0,2 százalékot adtak a GDP-hez. Erre az ütemre 2013 első negyedéve óta nem volt példa. A szolgáltatói szektor termelése 0,9 százalékkal erősödött, ami 2011 óta nem látott mértéknek számít, míg a termelői szektor kibocsátása 0,7 százalékkal, az építőipar pedig 0,6 százalékkal nőtt.
A háztartások fogyasztása, amely közel kétharmadát adja a brit gazdaságnak, 0,8 százalékkal emelkedett. További kedvező jel, hogy – alapvetően a húsvéti élelmiszer-vásárlások miatt – a kiskereskedelmi eladások 1,3 százalékkal emelkedtek áprilisban havi összevetésben, míg év/év alapon 6,9 százalékkal hasítottak, ami 10 éves csúcsnak számít. A két adat messze meghaladta az elemzők által várt 0,5, illetve 5,2 százalékot.
A brit jegybank elnöke, Mark Carney korábban úgy nyilatkozott, hogy az üzleti beruházások segíthetik Nagy-Britanniát, hogy szilárdabb alapokon állhasson talpra. Eközben a BoE várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasága 3,4 százalékkal gyarapodhat ebben az évben, ami 2007 óta a legmagasabb ütemnek számítana.
A legfrissebb számok tehát azt mutatják, hogy Nagy-Britannia azon elit országok közé tartozik, amelyek képesek éves alapon 3 százalék fölötti gazdasági növekedést produkálni.
A londoni buborék
Az egyik legnagyobb kockázatot azonban kétségkívül a Londonban érzékelhető ingatlanpiaci buborék jelenti a brit gazdaságra nézve. Áprilisban az ingatlanárak 0,6 százalékkal emelkedtek a szigetországban, és bár a londoni adat (0,8 százalék) még mindig felette van az átlagosnak, elemzők szerint a következő hónapokban mérséklődhetnek a londoni árak – írja a CNBC.
Mindazonáltal az év elején a londoni ingatlanok átlagosan közel kétszer annyiba kerültek, mint a brit átlag. Míg a fővárosban egy ház átlagos ára 458 ezer font, addig az országos átlag 254 ezer font volt. A jelenség fontosságát jelzi az is, hogy Károly herceg személyében még a királyi család is felhívta figyelmet az ingatlanbuborékban rejlő szélesebb körű kockázatokra. Egy márciusi konferencián Károly úgy nyilatkozott, hogy a fővárosi drágulások komoly agyelszívást eredményezhetnek, ugyanis a tehetséges Londonban élő fiatalok egyre nehezebben tudják majd kifizetni a lakbért.
Bár a brit jegybank rendszeresen hangsúlyozza, hogy nagy figyelemmel követi az ingatlanpiaci helyzetet, Carney kormányzó és csapata nincs könnyű helyzetben. Az országos ingatlanpiac ugyanis éppen bővülésben van, és miközben a felépülés törékeny, az árak még mindig nem érték el a csúcsokat – nyilatkozta CNBC-nek Stephen Noakes, a Llyods jelzáloghitelezési csoportjának igazgatója.
Miközben tehát az országos ingatlanpiac támogatásra szorul, Londonban az árak már most 30 százalékkal meghaladják a 2007-es csúcsokat. Vagyis a kérdés, hogy milyen lépés mellett tegyék le a voksukat a döntéshozók, hogy egyszerre fogják vissza a londoni buborékot, és támogassák az országos piacot.
Vita a szabad kapacitásokról
Amellett, hogy a Lloyds, amely az Egyesült Királyság legnagyobb jelzáloghitelezője éppen azt tervezi, hogy szigorítja a hitelezési politikáját, akár a Bank of England is közbeléphet egy kamatemeléssel, hogy visszafogja a buborékot.
Bár az elemzők nem számítanak arra, hogy a BoE a közeljövőben felemeli az irányadó rátát a jelenlegi 0,5 százalékról, a legutóbbi kamatdöntés szerdán napvilágot látott jegyzőkönyve homályosan, de utalhat a vártnál korábbi kamatemelésre. Bár a monetáris tanács tagjai egyöntetűen a ráta szinten tartására szavaztak, a jegyzőkönyvből kiderül, hogy vannak viták arról, hogy milyen mértékű kihasználatlan kapacitások rejlenek még a brit gazdaságban.
Mindazonáltal egyelőre nehézkes jelentősen nulla százalék fölé vinni az inflációval korrigált kamatot, mivel egyszerűen túl magas az eladósodottság – hangsúlyozta a Pimco brit portfolió-menedzsere, Mike Amey a CNBC-nek. Itt az elmúlt öt évben átrendeződés volt megfigyelhető a magánszektorból az állam irányába. A rengeteg adósság miatt nehezen képzelhető el egy agresszív kamatemelési ciklus a növekedés fenntartása mellett.
Az elemzők és a piaci szereplők 2015 nyarára várják az első kamatemelést a BoE részéről, a friss jelek ugyanakkor arra utalhatnak, hogy már 2015 márciusában vagy az idei év végén bekövetkezhet az első emelés.
Mindenesetre ismerve Mark Carney munkásságát a kanadai jegybank élén, látva továbbá a brit gazdaság teljesítményét, messze nem kell pánikba esni az Egyesült Királyságban érzékelhető kockázatok láttán. Az öreg kontinens lábadozása és Nagy-Britannia dübörgése mellett azonban érdemes néha fél szemmel odafigyelnünk a londoni események hátterére is.