
Kitartanak az angol jegybankárok
A brit jegybank nem módosította a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 375 milliárd fontos (csaknem 140 ezer milliárd forintos) keretösszegét sem. Mindkét döntés megfelelt az előzetes elemzői és piaci várakozásoknak.
Rekord alacsony kamat, bő likviditás
A Bank of England, az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság jegybankja 2009 márciusa óta tartja 0,5 százalékon alapkamatát. Ez abszolút mélységi rekord: 1694-es alapítása óta a bank addig soha nem csökkentette 2 százalék alá irányadó kamatát.
A rendkívül enyhe kamatpolitikát 2009-ben – fennállása óta szintén első ízben – a brit jegybank mennyiségi enyhítési ciklussal is kiegészítette. A gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció eredetileg 75 milliárd fontos keretét a Bank of England már ötször emelte, és az eddig végrehajtott 375 milliárd fontos eszközvásárlással az éves brit hazai össztermék (GDP) 20 százalékánál nagyobb értékű új likviditást juttatott a piacra.
Jönnek az eredmények
Ennek már látszanak a hatásai. A brit statisztikai hivatal (ONS) január végén ismertetett előzetes becslése szerint hat éve nem volt olyan gyors a brit gazdasági növekedés, mint tavaly. A részleges adatok alapján a brit GDP-érték a tavalyi negyedik negyedévben 0,7 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, 2013 egészében pedig 1,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Ez 2007 – a globális pénzügyi válság elhatalmasodása előtti utolsó teljes év – óta a legnagyobb növekedési ütem volt, jóllehet a brit gazdaság által megtermelt GDP-érték továbbra is 1,3 százalékkal elmarad a 2007 egészében mért szinttől. A növekedési ütem sem érte még utol az akkorit: 2007-ben 3,4 százalékos gazdasági bővülést mértek Nagy-Britanniában.
Lehet változás
A piac azonban eddig elsősorban a munkanélküliségi adatokat figyelte a brit monetáris politika előrejelzéséhez. Mark Carney, a Bank of England tavaly nyáron munkába állt kanadai kormányzója ugyanis nem sokkal beiktatása után kijelentette, hogy a bank monetáris tanácsa addig nem veszi fontolóra a kamatemelést, amíg a munkanélküliségi ráta 7 százalék felett jár. A mutató viszont már közelít ehhez a szinthez: a legutóbbi statisztikai adatok szerint 7,1 százalékra süllyedt az állástalanok aránya.
Londoni elemzői vélemények szerint éppen ezért egyre valószínűbb, hogy a Bank of England más makrogazdasági változót jelöl ki kamatpolitikájának irányadó tényezőjévé.
Enyhe marad a monetáris politika
A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai szerint szinte biztosan a csütörtöki volt a Bank of England utolsó olyan monetáris tanácsi értekezlete, amelyet a munkanélküliségi adatokra épülő előretekintő iránymutatás hatálya alatt tartottak. A ház a kamatdöntő értekezlet után összeállított gyorselemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy a munkanélküliség megjósolhatatlan jelzőszám, amelynek bizonytalan kihatásai vannak a jövőbeni inflációra, ezért helyénvaló döntés lenne, ha az erre épülő iránymutatást a monetáris politikai döntéshozatal történelmének „legsötétebb zugába száműznék”.
Bármilyen más változóra épülő iránymutatásra tér is át a Bank of England, az bizonyosra vehető, hogy monetáris politikája még hosszú ideig igen enyhe marad – jósolták a Capital Economics londoni elemzői. A ház szerint ezt az előrejelzést a brit gazdaságban meglévő bőséges kapacitástöbblet, a csökkenő infláció és a folytatódó költségvetési szigor támasztja alá. A cég várakozása mindezek alapján az, hogy a Bank of England egészen 2015 végéig nem emeli rekordmélységű alapkamatát.