
Kilépett medréből a Duna
„Az évszázad árvizeként” emlegetett 2002-es árvíznél is magasabb árhullámra készülnek fel Ausztriában a Duna, az Inn és a Salzach mentén. Több folyó vízállása vasárnap délelőtt megközelítette és helyenként már meg is haladta a 2002-es legnagyobb vízállást. Linznél a Duna vasárnap a déli órákban kilépett a medréből. A folyó egyelőre egy alacsonyan fekvő gépkocsiparkolót öntött el. Salzburgban a Salzach folyó is átcsapott az ártér határán, az árhullám elöntéssel fenyegeti a történelmi városrész épületeinek pincéit. Salzburg tartományban ketten eltűntek, miután földcsuszamlások magukkal sodorták őket.
Eközben a fővárosban
A Főpolgármesteri Hivatal utasítására a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) megkezdte az árvízi védekezést a Duna fővárosi szakaszán.
A közlemény szerint több csatornazsilipet és egy árvízi kaput már lezártak, megakadályozva ezzel, hogy a csatornákon keresztül öntsön el a víz egyes területeket. Az operatív védelmi tervnek megfelelően, először a szennyvízátemelő telepeket állítják át árvízi üzemmódba, ezt követően pedig, a föld alatt, a csatornarendszerben kezdi meg a védekezést a Fővárosi Csatornázási Művek. Vasárnap a felszínen, megkezdték az úgynevezett védvonali áttörések, azaz az árvízi kapuk zárását. Hangsúlyozzák, hogy az idei első nagyobb dunai áradásra már korábban felkészült a csatornázási művek. A védművek karbantartása, felkészítése egy esetleges árvízre már kora tavasszal megtörtént.
Az FCSM munkatársai éjjel-nappal riaszthatók, szükség esetén a lehető legrövidebb időn belül munkába állnak és létszámuk a védelmi fokozattól függően növelhető. Tájékoztatójuk szerint árvíz esetén a csatornahálózat a legveszélyeztetettebb, hiszen a magas víz visszafolyhat a csatornákba, onnan pedig a lakott területekre. Egyrészről meg kell védeni a fővárosi csatornahálózatot a Duna vízének beáramlásától, másrészt folyamatosan biztosítani kell a szenny- és csapadékvíz zavartalan elvezetését. A csatornarendszeren keresztüli elöntésektől zsilipek, a Duna mederből való kilépése ellen pedig több mint 90 kilométernyi fővédvonal védi Budapestet.
Budapesten várhatóan kedden éri el az alsó rakpart szintjét az árvíz
Szombat este 800 centiméteres vízállással harmadfokú készültség mellett tetőzik majd a Duna.
Vasárnap Dunacsúnynál megkezdődött az érkező árvíz megosztása a Bősi üzemvízcsatorna és az elterelt Duna-meder között. A vasárnap reggeli adatok szerint az Öreg-Duna-meder felé Rajkánál az átadott vízmennyiség eléri az 1400 köbmétert másodpercenként. Nagybajcs térségében reggel 6 órakor a vízállás elérte a másodfokú készültség szintjét (540 centiméter). Az áradás intenzitása, mint ahogyan azt a felső szakaszon is tapasztalható volt, lelassult és átmenetileg stagnál. Vasárnap várhatóan a vízállás nem fog jelentősen emelkedni, de hétfő reggeltől ismét folytatódik az áradás. Reggelre 550-570 centiméteres vízállásra számít a főigazgatóság.
Győr térségében a vízállapotokat az áradó Duna, valamint a Rába és a Lajta vízjárása alakítja. Vasárnap reggel a vízállás 441 centiméter volt, a vízszintek a befogadó Duna visszahatása miatt vasárnap kevésbé fognak emelkedni. A főigazgatóság számításai szerint Győrben a vízállás elérheti a 800 centimétert. Komárom és Esztergom térségében is emelkedtek a vízállások vasárnap reggelre. Számításaik szerint az árhullám Komáromnál és Esztergomnál is jelentősen meg fogja haladni a harmadfokú készültség szintjét. A főigazgatóság közölte azt is, hogy a tartósan magas víz következtében a védvonalakon alatt átszivárgó víz és a csapadék miatt belvizek kialakulásával is kell számolni elsősorban a Szigetköz és a Hanság térségében.